ELSO Megkérdeztem Wacha Imre nyelvészt -- aki amellett, hogy egyértelműen a B változatot tartja helyesnek -- azt mondta, hogy annak az oka, hogy mindkét verzióra arányaiban sok (tehát nem csak néhány %) szavazat érkezett, valószínűleg az, hogy mindkettőnek vannak nyelvjárási alapjai. Ez valószínűleg nem igaz, tehát a vélekedés nem függ a szavazók lakóhelyétől.
MASODIK Ezt a 9-es
hozzászólásban már említett tanulmány állapította meg. /Kassai Ilona, 1994. Az -e kérdőszó vándorlásai. In: Kemény Gábor és Kardos Tamás (szerk.),
HARMADIK A magyar nyelvi norma érvényesülése napjaink nyelvhasználatában
(Linguistica, Series A, 16.), 125-130. Budapest: A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete/ A hivatkozott mű egy felmérés, melyben 850 embert kérdeztek meg. A felmérés nem, életkor, iskolai végzettség és a lakóhely típusa szerint reprezentatív volt.
NEGYEDIK A felmérésben nem konkrétan a segédigés változatra (volna-e) kérdeztek rá, hanem a tagadószavasra (nem-e lesz; nem-e késik). Éppen ezért számomra megdöbbentő a felmérés eredménye: A válaszadók durván 40%-a nem ítélte helytelennek a "nem-e" formulát. A szavazatok megoszlása egyetlen esetben sem érte el a szignifikanciaszintet, tehát "az adatközlők nemre, korra, iskolai
OTODIK véhzettségre és a lakóhely típusára való tekintet nélkül 36,7%-ban helyesnek ítélik, és 45,9%-ban nem javítják, tehát elfogadják a tagadószó + -e kérdőszó szerkezetet. Ezek az eredmények egyszersmind cáfolni látszanak azt az eléggé közkeletű szakirodalmi vélekedést, amely a szóban forgó szerkezetet nyelvjárásinak és népiesnek tartja".