M.S.B. Creative Commons License 2003.10.13 0 0 404
Én odafigyelnék az eset lélektani oldalára is.
Nem biztos, hogy egy falura való tartalékos megfelelően motivált. Még akkor sem, ha épp a falujukat védik, és tudják, hogy a szeretteik biztonságban vannak. Szvsz olyan gondolkodást és olyan szintű önfeláldozást vársz el a tartalékosoktól, ami egyszerűen nincsen meg bennük (jelenlegi magyar helyzetre gondolok). A másik ilyen kérdés az utánpótlás. Rendben van, hogy élelemre, vízre nincsen gond. De a lőszer? Mennyi lőszert hagynál egy faluban? Nehezebb fegyverekhez? Egyáltalán, mi lenne a legnehezebb fegyver? Meddig tartsanak ki? Ha valaki zavarja a kommunikációt, és nem elérhető senki, aki megfelelő parancsokat adna nekik, mit tegyenek? Elvárható tőlük maximálisan önálló cselekvés? A helységvédelmen kívül indíthatnak lokális akciókat is?

Nem hiszem, hogy egy-egy ilyen falu számottevő ellenállásra lenne képes, főleg a támadás korai szakaszában, amikor koncentráltan használja a támadó az erőit. Ha támad, valószínűleg legalább sikerül egy patthelyzetet kiharcolnia a levegőben – akkor pedig szépen lehet használni tüzérséget, és helikoptereket is, anélkül, hogy bármitől tartania kellene. Minek mennék a könnyű fegyvereik hatótávolságán belülre bármivel? Rendben van, féltem a helikoptereket a vállról indítható rakétáktól. Tüzérségi ellencsapásra egy ilyen megerősített pont képtelen, egy megfelelően telepített önjáró tüzéralakulat pedig rövid időn belül több ilyen pontot is tűz alá vehet. Ha fontosabb célom van, mint egy ilyen gócot mindenáron leküzdeni, akkor simán megkerülhetem – nincs nehézfegyverzet, mozgékonyság, ami komolyan veszélyeztethetne, és sík a terep. Nem arról van persze szó, hogy napokig hagynám a hátamban – néhány erre a célra ad hoc kialakított csoport viszonylag hamar biztosíthatná az utánpótlásra komoly veszélyt jelentő pontok kiiktatását. Ha nem kell a falu? Fel is lehet gyújtani akár. De megteszi akár két bombázó is, kazettás bombákkal, úgyis csak egy főutca az egész. (Csak ne lennék ennyire „humánus”). A szép az egészben, hogy a védekező fél saját maga minimalizálja számomra a civil áldozatok számát azzal, hogy minden nem harcoló embert evakuál. Feltéve, ha Mari néni hajlandó otthagyni a házikóját – és nem marad ott, minden harcoló ember morálját aláásva.

A fentiekbe szabadon lehet belekötni, én pedig igyekszem majd megvédeni a tákolmányom. :-)

M.S.B.
(a mindig lelkes amatőr)

Előzmény: unguided (400)