kpl Creative Commons License 2003.10.10 0 0 topiknyitó
Ma találkoztam az első linuxos sulinetexpressz géppel.

Tünetek:
- boltban nem volt kipróbálva
- userként nem lehetett belépni csak rootként
- hangszórók rossz helyre voltak dugva (khmmm...)
- a root képernyője tele volt a "szemek" nevű izével. Kb 50 példányban futott...
- pendrive volt, becsomagolva, wendózeres driver CD-vel, ahogy kell. Mountolásról/csatolásról még nem hallott a felhasználó (honnan hallott volna ?)
- monitorfrissítés nem volt beállítva, illetve 60 Hz-n volt, holott a moncsi a papír szerint tudja az 1024x768x85Hz-t 17"-on
- suse 8.1 hu telepítve, ez korrekten csinálta amire be volt állítva

Pozitívumok:
- korrekt hw lista mellékelve
- előttem senki nem nyúlt a géphez
- kb. fél óra múlva megnyugodtunk, hogy minden hardver meg van, és műxik (cd írást mondjuk nem próbáltunk, de az olvasás ment, hangszóró a kde rendszerhangjaival is, és zene cd-vel is szólt szépen)
- találtam mc-t amit az iskolás lány rögvest a nortonhoz hasomlított, ergó a fájlkezelés nem gond
- az összes családtagnak lett userneve és jelszava, remélhetőleg nem piszkálnak bele egymás cuccaiba, merthogy alapból a rendszer hagyja a usertől független könyvtárak tartalmának olvasását...mást nem próbáltam, de ez sem kóser szerintem...
- sikerült a görgős egeret beindítanom.

Negatívumok:
- ...

Jelenlegi állapot:
- röpke két óra alatt a gép a bolti állapothoz képest - ráadásul relatíve biztonságosan - üzemeltethető. Userek, jelszavak, veszélyek elmagyarázva
- Jóeszű középsulis lány megértette a legfontosabb progik (OpenOffice, mc, kscd, _xkill_) értelmét és kezelését, és a root jelszó használatának veszélyeit
- sikerült floppíról pendrive-ra és vissza másolni
- sikeresen elodáztuk a net beröffentését (előbb tudják offline használni a gépet, a net meglátásom szerint kb két hónap múlva esedékes. Addig talán itt is gyűlnek tapasztalatok hasonló ügyekben) pedig találtam tűzfalbeállító ikont is a ....-ban (bocsi, nekem mandrake-om van blackbox-szal, nem ugrik be a susés cucc neve :-( )

Szóval kellene valami tapasztalatmegosztó és tanulságlevonó hely, ahol lehet ötleteket találni, plusz okítási tapasztalatokat cserélni

kpl