Feles Elek Creative Commons License 2003.06.19 0 0 21
Összeesküvés elmélet baloldali receptre (publicisztika)

2003. jún. 19., 21:40
http://forum.index.hu/forum.cgi?a=mf&t=9096623

Megszületett a Medgyessy-kormány első összeesküvés elmélete. Hogy nem sikerült valami jól a konstrukció azt az is jelzi, hogy a kormányszóvivői tájékoztatót nem a gyakorlott Gál J. Zoltán, hanem helyettese, Gulyás Erika tartotta, és gyakorlatlanságára hivatkozva nem adott lehetőséget kérdések feltevésére.
Ezt a felvázolt kormányzati vízió minőségét tekintve nem is csodálhatjuk, a történet nem igen viselne el olyan kérdéseket, amelyekre válaszolni is kell.

Először is ragaszkodjunk a makacs dolgokhoz, a tényekhez. Történt, hogy három nappal ezelőtt ismeretlenek agyba-főbe verték Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét. Szász Károlyt még a polgári kormány nevezte ki. A Medgyessy-kormány hónapok óta meg akar szabadulni Szásztól, Polt Pétertől és mellesleg a jegybank elnökétől. Ebbéli szándékukat annyira nem is titkolják, még a „védelmükre” összehívott sajtótájékoztatón is elfogultsággal vádolják őket. Szász Károly még kórházi ágyából közli, hogy megverése összefüggésben állhat egy másnap megjelenő PszÁF-jelentéssel. Másnap egyetlen ilyen jelentés lát nyilvánosságot: a Pannonplast törvénytelen felvásárlásáról szóló, melyben állami szerepvállalás is történt. Mellesleg a cégben többségbe kerülő cégek több szálon is kapcsolatban állhatnak vezető kormánykörökel, például a Britton Kft. együtt épít bevásárlóközpontot Nagyváradon Medgyessy Péter barátjával, aki a miniszterelnök közbenjárásával kapott államilag garantált hitelt. És tegyük hozzá a múlt héten a Kereszténydemokrata Unió (CDI) megállapította, hogy a kormányváltás után romlott a jogbiztonság Magyarországon. A határozat a Fidesz által hivatkozott polgári kör-jelentésen alapult. A jelentés heves tiltakozást váltott ki a kormányoldalon, majd a rendőrség brutálisan szétverte a paksi greenpeace tüntetést, majd Szász Károly ismeretlenek megverték a nyílt utcán. És a történet körbeért. Az ellenzék vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Szász- illetve a Pannonplast-ügyben.

Az ember azt gondolná, hogy ezeket a tényeket nem lehet olyan sorrendbe állítani, hogy az ne a kormányzat valamilyen szintű felelősségére mutasson. Pedig a kormány kommunikációs agytrösztjének sikerült megoldani a feladatot. Igaz, ezúttal annyira vesztettnek látszhatott a helyzet, hogy feltehetően a külföld meggyőzésére készült projekt, mert itthon azért ezt elég nehéz beadni a mégoly elfogult baloldali szimpatizánsoknak is.

Medgyessy Péter először is vizsgálatot rendelt el. A vizsgálat szó rendkívül jól hangzik a kételkedők körében, tehát hatásos. Kijelentette azt is, hogy megvédi a köztársaság hivatalnokait. Önmagát a köztársaság egyik vezetőjének aposztrofálta, ez szerény, de mégis méltóságteljes.

A vizsgálat azonban sajnos elsősorban nem arra irányul, hogy kik és miért állították elő a vádakat felsorakoztató, Szász és Polt elleni titkos jelentést, hanem azok igazságtartalmának megvizsgálására. Azaz a kormány arra használja a jelentéseket, hogy megerősítse a két független intézményvezető leváltására tett lépéseit. Szinte borítékolható, hogy a vizsgálat megállapítja majd, hogy ugyan aljas dolog a titkos adatgyűjtés, de azért mégiscsak van benne valami igazság. A következő lépésben mély felháborodásában a kormány szétosztotta a sajtónak a saját bevallása szerint is aljas irományokat, hadd csámcsogjanak rajta az emberek. A múlt héten valaki már úgyis odaadta Juszt Lászlónak, a tévé ügyvédjének, aki negédes mosollyal mazsolázott is belőle szépen. Emellett a felelősséget Orbán Viktorra igyekezett hárítani, mondván, hogy a CDI határozatát is ő sugallta, és nem engedi, hogy a volt miniszterelnök és a polgári körök hisztérikus hangulatot keltsenek. A Fidesz által kezdeményezett vizsgálóbizottságot a kormánytöbbség nem támogatja, mert az az ÁSZ hatásköre. (Két hónapja még nem volt az.) És még azért tegyük hozzá a gyöngyszemet is: ezek után nyilvánvaló, hogy a titkos jelentéseket a Fidesz iratta, Szász Károly pedig önmagát verte meg.

A sajtót ebben a helyzetben csak arra tudom biztatni, hogy kérdezzen, ha lehetősége adódik. Kérdezze meg, hogy miért nem állhat fel az ügyben parlamenti vizsgálóbizottság? Hogy kié az a bizonyos Britton LLC? Hogy miért pont kizárólag Magyarországon, Romániában és Jugoszláviában fektet be ez az Offshore-cég?

Miért nem emlékszik a kormányszóvivő Medgyessy nagyváradi útjára? Miért hoz nyilvánosságra a kormány egy kétes eredetű, aljas szándékú irományt? És miért úgy védi a köztársaságot, hogy még kérdezni sem lehet a tájékoztatón?

- benyovszky -