Jim Creative Commons License 1998.07.16 0 0 74
(No, akkor folytassuk a génmanipulációs vitát a "Darwinizmus baromságai topicból.)

korx,
Ha jól emlékszem PiszkosFred azt vetette fel, hogy kb. 20 év múlva alávetném-e a gyerekemet egy UV sugárzás elleni génmanipulációra, amennyiben ezt feltalálják. Azt hiszem, ezzel egyértelműen kísérleti alannyá válna, ha nem is ő lenne az első, akin elvégzik! Vannak gének, amiknek csak akkor van szerepe, ha az illető öreg lesz, vagy vmi speciális betegség elkerülése érdekében van az ott, esetleg nem domináns, és szerencsés esetben mondjuk csak a negyedik leszármazottjánál válik dominánssá. Tudtommal a gének nem logikusan készített tervrajzok, előfordul, hogy ugyanaz a szakasz írja le mondjuk a hüvelykujj és a mellékvese kinézetét. Szerintem csak akkor mondhatjuk egy manipulációról, hogy OK, működik, bevált,
- ha olyan négy-öt generáció megszületett a beavatkozás óta, és egyiknél sem volt gond,
- vagy ha az ember genetikai térképe 100%-osan elkészült, és minden génről pontosan tudjuk hogy mit jelent (ha azt mondom hogy ez most 1% körül lehet akkor biztos hogy túlbecsültem, baromi sok info van az emberi kromoszómákban).

A "milyen gyereket szeretnénk" sci-fi: nem tudom hol olvastam, talán más megmondja. Asszem a mai világban egy emberi lénynek mesterségesen beállítani a tulajdonságait nem elfogadott, nem erkölcsös. A klónozás kapcsán elég sok vita volt erről a közelmúltban, sok helyen be is tiltották az emberi génkísérleteket. Mindenki sok kis egyforma Szaddam Husszein hadát látta maga előtt...

Összefoglalóan azt mondhatom, hogy sokat kell fejlődni ahhoz hogy ilyen beavatkozásokat csinálhassunk, és a társadalom sem tudja még hova tenni. Egy-két évszázad múlva el tudom képzelni, és talán az emberekben is szétválasztódik addigra, hogy a génmanipulációkban mi az elfogadható és mi a rossz. Addig lehet a növényekkel meg az állatokkal kísérletezni, az is lehet hasznos.