FUTURE Creative Commons License 2003.06.07 0 0 38677
Amatőr!
Bennem a következő nézet alakult ki a vékony talpú cipőkről. Nagyon jók, nagyon gyorsak, de nem mindenki számára előnyösek. Természetesen lehet ilyen cipőkben is marathont futni, de szerintem olyan férfiaknál akiknek nincsenek tartásbeli vagy más problémáik, kb. 2:óra húsz perc alatt jelent nagy előnyt. Azt gondolom ugyanis, hogy ez az a tempó, ahol a cipő vékonysága (ilyen sebességnél és kicsi testsúlynál jobban érvényesül az erő-ellenerő tv.-e és becsapódánál a vékony cipő is egyértelműen jól "fixál") már önmagában elég lehet a jó teljestményre. Másoknál, tehát az ennél lassabban futóknál szerintem nem nagy előny, de még fontosabb, hogy veszélyeket rejt a vékony talp. Pl. akinek nem ideális a testsúlya, az jobban jár egy vastagabb talpú erősebb modellel, mivel hosszabb távon esetleg megsérülhet. Ainek valamilyen mozgáshibája, vagy testfelépítésbeli hátránya van, szintén jobban jár egy nagyobb súlyú, de a megfelelő plusz védelemmel ellátott cipővel. Sneci esetében hasznos lehet egy vékony talpú csuka, mert ő jó könnyű, és különösebb mozgáshibája sincsen. De egy 70 kilós 160 centis embernek már nem ajánlanám. Ezen kívül még az is nagyon fontos lehet, hogy milyen az adott cipő talpvezetése. Ezalatt azt értem, hogy a vékony talpú cipőknek általában nagyjából minden részen egyforma vastag a talpuk, míg más pl. félverseny cipőknél az orr talprésze vékony, a sarokrész pedig vastag. Ez azért lényeges, mert a magasított sarokrész rákényszeríti az embert arra, hogy előredőlve fusson, és ezáltal gyorsabban haladjon. Annak a kb. négy perces ezreket futónak, aki önmagától nem tud futás közben előredőlni, annak pl. ezt a vékony konstrukciót nem ajánlom. Nagyon jók pl a vékony cipők azoknak, akik pályán is edzenek, ezek a cipők valahol átmenetet képeznek az utcai versenycipők és a szögesek között. Egy ilyen csukában lábujjhegyről való elrugaszkodás esetén a versenyző sokkal jobban tud haladni, mint más modellekben. Most hirtelen ennyi jutott eszembe...
Előzmény: amatőr (38671)