frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 245
Két megjegyzésem van:

1./ Nem maga az (acet)aldehid a problémás (bár az sem kimondottan egészséges), hanem, hogy az erejedés igen kis hányadban ugyan, de elmegy egészen az ecetsavig. S ez pedig rézacetátot képez a desztilláló készülék rézhűtőjénak anyagával. Úgy gondolom, hogy - mint minden rézből készült dolog - a levegővel érintkezve bázikus rézkarbonátot képez s ez keletkezik huzamosabb állás után a hűtő belsejének felületén is. Ez az, amit azután az ecetsav már könnyedén alakít át rézacetáttá, ami mérgező. Ha eléggé "ügyes" az ember, akkor láthatja is, hogy a desztilláció során az első két-három csepp kifejezetten halvány kékeszöld színű! Magam úgy tapasztaltam, hogy szeszfőzdékben, ahol a készülék állandóan üzemben van, nem öntik el a rézelejét minden egyes új sarzsnál, hanem a desztillátumot azonnal átvezetik egy másik üstbe, ahol a második lefőzés történik.
2./ A metanol keletkezést illetően, erről nem vagyok teljesen meggyőződve. Ugyan a cukrokhoz nem nagyon konyítok még vegyészként sem, de ismereteim szerint sem a szőlő, sem más gyümölcscukroknak nincs olyan komponense, ami nem etilalkohollá alakulna. S erre utal az is, amit az előbb említettem, hogy ugyanis a szeszfőzdékben nem öntik el az un. rézelejét.
Frimi