Nna itt van (persze én ehhez nagyon nem értek, de talán van aki igen):
Abban az esetben, ha valamely nemzeti vagy etnikai kisebbség a településen nem rendelkezik kisebbségi önkormányzattal (ld. kisebbségi önkormányzatok), a helyi önkormányzat elott a szószóló képviseli a kisebbséget. Ha azonban a településen kisebbségi önkormányzat alakul, a kisebbség képviseletét a kisebbségi önkormányzat látja el.
Szószóló az lehet, aki a helyi önkormányzati választáson a kisebbség jelöltjeként indult (ld. választások). Ha ugyanazon kisebbség jelöltjeként többen is indultak a választáson, az a jelölt válik szószólóvá, aki a legtöbb szavazatot kapta.
A kisebbség képviselete a szószóló esetében azt jelenti, hogy a szószóló
tanácskozási joggal (azaz szavazati jog nélkül) jogosult részt venni az önkormányzati képviselo-testület vagy bizottság ülésén a kisebbséget érinto napirendi pontok megtárgyalásán, ideértve a zárt üléseket is. Kérelmére hozzászólását a jegyzokönyvben rögzíteni kell;
javaslatot tehet a kisebbséget érinto ügy megtárgyalására, amely javaslatot napirendre kell tuzni;
véleményét ki kell kérni a kisebbséget érinto önkormányzati rendelet megalkotása elott;
kezdeményezheti, hogy a bizottság kisebbségi ügyben hozott döntését vizsgálja felül a képviselo-testület;
a kisebbséget érinto ügyekben felvilágosítást, tájékoztatást kérhet, amelyre érdemi választ kell adni;
kisebbségi ügyben kezdeményezheti a polgármester, a jegyzo vagy az ügyintézo intézkedését;
kezdeményezheti, hogy a képviselo-testület a kisebbségi ügyben forduljon a megfelelo állami szervhez (Országgyulés, köztársasági elnök, Kormány, miniszter, közigazgatási hivatal).