"Előzzük meg a szívinfarktust!
Városi Kórház
Januártól új főorvosa van a bajai kórház I-es számú belgyógyászati osztályának. A kardiológiai profilú osztály élén történt nemzedékváltás a legújabb gyógyászati módszerek alkalmazásával kecsegtet.
Tömören és leegyszerűsítve úgy fogalmazhatnánk, hogy a szívgyógyászatban ma már nincsenek homályos foltok. Az orvostudomány szinte minden szív- és érrendszeri rendellenességnek tudja az okát, és ha a beteget időben kórházba szállítják, elhárítható a közvetlen életveszély. Nem véletlen azonban, hogy a szívinfarktus kapcsán az első 60 percet nevezik az infarktus „aranyórájának”. Ha ugyanis a beteg ezekben a kritikus percekben bekerül a kardiológiára, akkor a ma már jól bevált módszerekkel, a pontos diagnózist elősegítő, legkorszerűbb eszközökkel és gyógymódokkal minimálisra csökkenthető az infarktus nagysága. Dr. Kovács Zsolt nem győzi hangsúlyozni, hogy az infarktust meg lehet előzni. A betegnek háziorvosától tudnia kell, hogyan ismerheti fel a szívinfarktus tüneteit. Mellkasi fájdalommal, szívpanaszokkal a beteg ne halogassa a kivizsgálást. Heves mellkasi fájdalom esetén, ha a gyógyszer bevétele után negyed órával nem szűnik meg a panasz, azonnal kórházba kell menni. Így sok emberéletet lehet megmenteni.
A főorvos nem aggódik amiatt, hogy megnőtt az osztály betegforgalma. Jelenleg 68 betegágygyal rendelkeznek, 16 kimondottan kardiológiai esetekre van kialakítva és 4 intenzív ágy van a koronária-őrzőben. A járóbeteg-ellátás ennek a többszöröse. Mindezt 9 orvos látja el, akik közül 8 belgyógyász, ugyanakkor háromnak kardiológiai, egynek tüdőgyógyász szakvizsgája is van. A korszerű ultrahang vizsgálatok mellett a napokban egy olyan speciális eszközt vonnak be a vizsgálatokba, melynek segítségével a szív a nyelőcsövön keresztül közvetlenül vizsgálható és pontosabb diagnózis állítható fel. Szegedre a klinikára csak szívkatéterezés céljából küldik a betegeket. Szívritmuszavar fellépése esetén helyben ideiglenes pacemaker beültetést is elvégzik, amivel a közvetlen életveszélyt hárítják el addig, amíg a beteget eljut a megfelelő szívközpontba.
Petőfi Népe Online 2003. április 6., vasárnap
Király László"