BZoltan Creative Commons License 2003.02.12 0 0 14781
"de ez a bor csak lassan nyílik ki, és várni kell még vele egy pár évet."

tovabbra sem vagyok meggyozve, hogy ez az igen gyakran hasznalt mondat mogott van valosag, vagy csak a sztarimagehez tartozo cimkeszoveg :)

Szerintem ugyanis,

A palackos erleles soran esetleg nuansznyi valtozas all be a borba es esetleg a veresborok tanninja simul bele a borba es az aromatikaja jobban osszeall. De gyakorlatilag a legtobb bor max 4-5 eves korara beerik es fogyaszthato lesz. Vilag szinten igen keves azon borok szama amik 10-20 eves korukig fejlodnek... ezek esetleg a Bordeaux-i nagy borok vagy nehany burgundi csoda esetleg mutatoba elzaszbol. De ez a borvilag toredeket teszi ki... es ok sem hullamoznak, hanem szepem lassan fejlodnek, mikozben megorzik ertekeiket.

Hiszen a helyes palackos tarolas soran az esetek tulnyomo tobbsegeben ez a maximum amit elvarhatunk egy jo bortol, hogy megmarad olyan jonak milyen jo 2-3 vagy 5-8 eves koraban volt.

De meg a nagy bordeaux-i boroknal is csak misztikum, hogy 40-100 evig fejlodnek. Nem fejlodik az mar sehova szerintem 10-15 ev utan, csak megorzi az erenyeit. De ezt az tudna megmondani aki ivott 5 evesen Ch. Margoux-t es utanna ugyanazt a bory 10-20-30 evesen is :) gyanitom nem sok ilyen borivo van a vilagon.

Az ilyen hullamzassal kapcsolatban pedig az a velemenyem, hogy ez misztikum, ilyen minoseghullamzast nem emlit semmilyen altalam olvasott szakirodalom.

Ja es ezek a 10-20 evig fejlodo Bordeaux-i birtokok mar evszazadok ota erre hegyezik ki a boraikat, sokszaz evjarat tapasztalat all egyegy pince mogott.. es akkor elhogyjem, hogy Gere Urnak nehany evtized alatt sikerult behoznia oket?

Szerintem Gerer nagyonbuszkek lehetunk, ha egy 2-3 eve skoraban korraktul ihato es 8-10 evig tisztesen eltarthato borokat csinal... gyanitom erre meg kepes is...de misztifikalni meg Ot sem szabad baremnnyire is tisztelendo az amit csinal.

z

Előzmény: Azawakh (14778)