Talán nem haszontalan mindenki figyelmébe ajánlani Eugene Kaspersky, a Kaspersky Labs vezető antivírus-kutatója gondolatait, javaslatait, tippjeit.
Ilyenek például ez a két honlapcím is:
www.2f.hu
www.virushirado.hu
Karpensky úr az Index online vendége volt, érdemes pár kiragadott állásfoglalásán elgondolkodni.
"Az internet jelenleg anarchikus állapotban van. A demokrácia valahol középen van: nem szeretném ha diktatórikus állapotok alakulnának ki, de szabályokra van szükség. Ahogy minden hálózaton: például az utakon is szükség van a kreszre. Az internetes anonimitás lehetőségét nem lehet fenntartani, mert ha nem tudjuk elkapni a vírusírók többségét, nem lehet gátat vetni a rombolásnak. Az internetes anonimitás olyan, mintha rendszám nélkül lehetne vezetni az utakon."
"Nincs tökéletes vírus, a vírus nem más mint egy algoritmus, és a matematikai elmélet bebizonyította hogy minden algoritmus felismerhető."
"Minden szoftvert fel lehet törni, ez csak azt jelenti hogy az a szoftver népszerű. Az antivírusprogramok tulajdonosainak szüksége van a szolgáltatásainkra - például a vírusmintafrissítésekre - és a supportra, de ezt a feltört programok használói nem kapják meg."
"Lesznek olyan vírusok, amelyek megpróbálják például a subjectben kihasználni a háború adta lehetőséget, hogy az emberek megnyissák a vírust. Amerikai szervereket biztos támadni fognak, de a vírusokat nem lehet országokra célozni."
"A névszerverek elleni támadás nem teszt volt, tényleg megpróbálták leállítani az internetet. Ez a támadás 6%-kal lassította az internetforgalmat. A Slammer - ami teljesen más típusú volt - Európában 20 %-kal lassította az internetet. Meg vagyok győződve arról, hogy több ilyen támadás várható, és még ezeknél is sikeresebbek lesznek. Ez azt jelenti, hogy előbb-utóbb egy ilyen támadás tényleg megbénítja a netet, ha csak órákra is. Ekkor nem lesz sem e-mail, sem web, semmi más hozzáférhető. Azt gondolom, hogy az internet védelmére a jövőben sokkal szigorúbb szabályokat kell bevezetnünk, például a hardver-azonosítást, ami jogosítványként azonosítaná a felhasználókat. Csak a szigor csökkentheti a támadások számát."
"Nem szeretem a vírusírókat és nem tartom velük a kapcsolatot, ahogy az olasz közmondás fogalmaz, az idióták anyja mindig terhes, ezért egyre több lesz a vírusíró."
"Azt sem tudjuk megjósolni, hogy milyen típusú lesz a következő nagy fertőzés. Ráadásul minél komplexebbé válnak a szoftverek, annál több olyan hiba marad bennük, amiket ki tudnak használni a vírusírók."
"Bizonyos esetekben használnunk kell a vírusépítő alkalmazásokat, hogy teszteljük a vírusfelismerő fejlesztéseinket. A teszt után azonban ezeket a vírusokat letöröljük. A vírusgyűjteményünket sem osztjuk meg mással, csak a többi antivírus-céggel. A gyűjteményünkben nagyjából 400 ezer darab vírus szerepel, amelyek mintegy 10 gigabyte helyet foglalnak."
"Három típusú vírusíró létezik: az első kategóriába a "huligánok" tartoznak, akik csak a balhé kedvéért írnak vírusokat, a második kategóriába azok a bűnözők, akik pénzt szeretnének keresni a tevékenységükkel, a harmadik kategóriába pedig az e-terroristák, akik tudatosan próbálják megbénítani az internetes kommunikációt. Úgy tűnik, hogy nem mindegyik vírusíró van tisztában azzal, mekkora kárt fog okozni a vírusa."
" .. az antivírus nem egy szoftver, hanem egy szolgáltatás. Nem hiszem hogy a magánfelhasználók zaklatása jó dolog, mi elnézzük ha illegálisan használják a termékünket, és reméljük hogy egy idő után meg fogják vásárolni."
Mijo