oszibá Creative Commons License 2003.01.25 0 0 4
Jogosítvány

Tudja mindenki, hogy nem jogosítvánnyal működik az autó, sőt, vezetés nélkül is lehet élni, de az autóvezetés elsajátítása és a jogosítvány megszerzése csakis hasznos lehet. Előnyt jelenthet álláskeresésnél, de a mindennapi életben is bármikor, függetlenül attól, hogy van-e saját autónk. Sosem lehet tudni, mikor lesz rá hirtelen szükség.

Az új típusú vezetői engedély kártya formátumú okmány, amely alkalmas személyazonosításra és igazolja tulajdonosának járművezetési jogosultságait - összevontan az eddigi három okmány: a vezetői engedély, a járművezetői engedély és a járművezetői igazolvány adatait.

Vezetői engedélyt különböző járműkategóriákra lehet szerezni, bizonyos, jogszabályokban meghatározott alkalmassági és egyéb feltételek teljesítése esetén.
Motorvezetési jogosultságot az 'A' kategória jelöl. Ezen belül segédmotoros kerékpár vezetéséhez elég a betöltött 14. életév, nagyobb motorokra, legfeljebb 125 cm3 méretig csak az kaphat jogosítványt, aki elmúlt 16 éves, ennél nagyobb motort csak 18 év felett lehet vezetni.
A legáltalánosabb a 'B' vezetői kategória, ilyen jogosítvány birtokában vezethető bármely személyautó, amelynek össztömege nem haladja meg a 3500 kg-ot, és amelyben vezetőülésen kívül legfeljebb 8 ülés van. A ’B’ kategóriás jogosítvány megszerzésének egyik alapfeltétele a betöltött 17. év, ami azt jelenti, hogy a tanfolyam fél évvel korábban elkezdhető. Fontos tudni, hogy 18 éves korig a jogosítvány csak belföldön érvényes, ráadásul a legelső jogosítvány kezdő vezetői engedélynek számít a kiállítástól számított két évig. Kezdő vezetői engedéllyel nem szabad pótkocsit vontatni, nem lehet közúti szolgáltatást végezni (pl. taxizni), ’A’ kategória esetében pedig a motoros utast nem szállíthat.

Amennyiben a jelölt minden életkori, képzettségi, jártassági, közlekedésbiztonsági, egészségügyi és pályaalkalmassági feltételnek megfelel, jelentkezhet bármely, engedéllyel rendelkező oktató vagy autósiskola tanfolyamára. A képzés elméleti és gyakorlati részekből áll, a sikeres KRESZ-vizsga után ülhet először volánhoz, és az úgynevezett rutin-vizsgát követően kerülhet közúti forgalomba a tanuló. Az elsősegély-nyújtási elméleti rész a tanfolyam ideje alatt bármikor elvégezhető. A vezetői engedélyeket az okmányirodákban állítják ki, ahol igazolni kell a sikeres vizsgákat, a személyazonosságot és az egyéb alkalmasságokat.
A vezetői engedély az orvosi vizsgálaton meghatározott időpontig érvényes, alapesetben a 'B' kategóriás jogosítvány 10 évig használható.

egyperces.hu