Kis Ádám Creative Commons License 2003.01.13 0 0 488
Olyan szép választ írtam, oszt valahogy nem mentődött el. Most rövid ismétlés:

Benczúr - Beczúrfalva kapcsán Kiss Lajos ad adalékot, Kniezsát idézi, aki szerint ez a Bence szlovák alakjának, a Benconak a változata.

Berhelyi - Berhely nevű helység nincs. Kazinczy emleget egy Berhely nevű adószedőt.

Demeczki - Zrinyinek volt demecki acél kardja. Azaz = Damaszkusz

Domin - talán a dominus rövidülése. Talán a Damián torzulása.

Funer - a Radix szerint Kelt-Magyarországon fordul elő. Román eredetű név lehet (Funar?)

Gyene -Gyenes - Dénes - Dienes - Dionüszosz

Kala - de szép lenne, ha finnugor lenne.Úgy tűnik viszont, hogy magyar eredetű szó nem kezdődik kala-alakkal.

Kamper - érdekes, nagyon elterjedt név, főleg az USÁ-ban és Hollandiában. Van Magyarországon is elég sok. Nekem a prágai Kampa-sziget ugrik be.

Kupinszky - orosz, ill ukrán eredetűnek tűnik. Harkov és Novoszibirszk körül van Kupinszk.

Latrán - Kiss Lajos segít - Látrány. Szerinte esetleg a Leonardból. A Lateránt nem tartja jónak.

Matók - először azt hittem, szlovák Matyi. De nem, még Észak-Magyarországon sem fordul elő. Viszont lehet délszláv Matyi.

A Miklovicz is ddélszláv lehet. Német-magyaros írásmóddal, egy, a Miklósból képzett apainév lehet.

Paar - lehet a pár, de lehet maci is (Beer).

Palaticz - nem néztem utána, de valami köze lehet a Balatonhoz, de egyszerűen a mocsárhoz.

Jaj, belefáradtam.

Kis Ádám

Előzmény: József1925 (487)