Törölt nick Creative Commons License 2003.01.12 0 0 48
Lovas levele Borókaihoz

KÖSZÖNÖM, DE NEM, KÖSZÖNÖM!
Nyílt levél Borókai Gáborhoz, a Hír Tévé vezérigazgatójához

Kedves Gábor!

Vége a kampánynak és ez a Sajtóklub tagjainak csodálatos élményt hozott: végtelen szeretetet és töretlenül hatalmas érdeklődést. Így azután már anélkül írhatom meg ezt a levelet, hogy bárki megvádolhatna a választási eredmények rontásával. Rosszak lettek azok amúgy is.

A Hír Tévé tervének kiszivárgása pillanatától kezdve a balliberális sajtót foglalkoztató egyik fő kérdés, hogy a Sajtóklub, illetve én, személy
szerint, feltűnök-e a képernyőn. Ismerve a balliberális sajtót, amelyikről nem állítható, hogy ne ismerné saját érdekeit és ne azok sértőit támadná, a hisztérikus riadalmat mutató érdeklődését kitüntetésként viselem.

A sok mendemonda után a Népszabadság október 2-iki számának címoldalából tudtam meg, hogy Dlusztus Imre, a Hír Tévé főszerkesztője kijelentette: "És ha kemény véleményeket kell
ütköztetni, feltűnhet a képernyőn olyan ismert médiaszemélyiség, mint például Lovas István".

Ezt követően olvastam a Heti Válasz című hetilap (amely - mint megtudhattuk a főszerkesztőjétől a lap létét fenyegető legújabb kormányzati fenyegetések nyomán - nyitott a baloldali értékekre is) október 11-iki számában az általad adott interjút. Ebből megtudhattam, hogy Bence György filozófus - akinek az SZDSZ hosszú futására sokak szerint Schirillaként számíthat - szakértelmére még mindig építenétek, noha tanácsadói tisztségéről lemondott. Azt nyilatkoztad: reméled, hogy hamarosan visszatér hozzátok. Az interjú ezután így folytatódik: Bence Györgynek a Népszabadságban megjelent szavaihoz kapcsolódva jelent meg, hogy "a Hír Tévé képernyőjén Lovas István és más radikális jobboldali személyiségek nem jelenhetnek meg." Ezután idézted a Dlusztus-szöveget, majd így
folytattad: "Minthogy az illető valóban megosztja a közvéleményt, s a baloldal szemében vörös posztónak számít, én még pontosabban
fogalmazok. A mi televíziónk nyitott, és nem kirekesztő. Mindenki megszólalhat benne, aki egy bizonyos ízléshatárt nem lép át, és mások személyiségi jogait tiszteletben tartja. De a megszólalás nem azonos a műsorkészítéssel".

Világos beszéd, ami ellen semmi kifogásom nincs. Hiszen mindenki maga választja meg saját adója műsorfolyamának formátumát. És ha Ti hírtévét akartok, akkor abba nyilván nem fér bele véleményműsor, vagyis egy Sajtóklub. Azt pedig nyilván érezted, hogy én - az "illető" - hírműsort nem lenne hajlandó szerkeszteni, vagy netán azt mondták neked, hogy csak a balliberális oldalon működő, a közvéleményt egytől egyig megosztó újságírók képesek, potenciálisan vagy valóságban, "pártatlan" hír- és beszélgető műsorokat szerkeszteni. Mint például Havas Henrik, aki a "Fidesz-diktatúrában" egy vezető köztisztviselőnek üzente a tévé nyilvánossága előtt: "seggbe fogja
rúgni".

Három nappal később, október 14-én Friderikusz Sándor műsorvezetővel ültél le beszélgetni az MTV-ben. Friderikusz így emelt mendemondákat nyomtatott hírré a Sajtóklubbal és velem
kapcsolatban:

Friderikusz: Azért ad némi prekoncepcióra alapot, én úgy gondolom, az, ami, persze, nem tudom, kinek a szájából hangzott el, de elhangzott, hogy a Lovas-féle Sajtóklub, az ATV-n, ami látható volt péntek esténként hosszú ideig, az babapiskóta lesz ahhoz képest, valami
ilyesmi fogalmazást olvastam, ami majd a Hír Tévén jelentkező Lovas-féle Sajtóklubot jellemezni fogja. Egyáltalán, például, a Lovas Istvánt és társaságát Önök szerződtetik?

Borókai: Hát, nézze, ezt nem tudom, hogy hol olvasta, én mindent olvastam..."

Friderikusz: Sokat olvasok, és már én sem tudom.

Borókai: mindent elolvastam a Hír Tévéről, ilyen állítás sehol. Tehát ezt lehet, valamelyik piacon lehetett legföljebb hallani, vagy villamoson.

Friderikusz: Hm. Oda meg nem járok.

Borókai: Hát akkor a, olyanok terjesztik, akik esetleg odajárnak, és ilyeneket próbálnak meg a közvélemény tudomására hozni. Tehát, egy hírtévé, az híreket ad közzé, és nem kommentárokat, nem véleményeket.

Friderikusz: Tehát Lovas István és a Sajtóklub nem lesz ott, például, látható?

Borókai: Ezt is nem győzöm minden fórumon elmondani, hogy mi nem egy diszkriminatív tévé leszünk, mindenkinek szót adunk, mint ahogy szót ad ez a műsor is mindenkinek. Épp ezért...

Friderikusz: Hát akkor mégiscsak lesz Lovas-féle Sajtóklub.

Borókai: ...épp ezért, azt, azt mondtam, hogy Lovas István, mint műsorszerkesztő, nincs a képünkben, tehát mi egy olyan televíziót szeretnénk csinálni, amely elsősorban a hírekre koncentrál, a hírháttereket mutatja be, és nem véleményeket ad közzé."

Végezetül álljon itt a beszélgetés azon befejezése, az a két szavad, amiért én ezt a levelet nyilvánosan megírtam Neked:

Friderikusz: Most már csak egy utolsó kérdés: én itt most kezdtem a működésemet, tehát elhiheti, hogy nem árulom magam, de én például abba a repertoárba, műsorvezetői repertoárba beleférnék, amilyenben Önök gondolkodnak?

Borókai: Természetesen. Bele.

Friderikusz: Hát akkor ez a végszó, sok sikert, látjuk majd decemberben a Hírt Tévét, az elkötelezetten Hír Tévét! Viszontlátásra!

Biztos vagyok benne, kedves Gábor, ismered a sajnos már elhunyt, hatalmas német filozófus, Hans-Georg Gadamernek híres "találmányát", a hermeneutikai kört. Ő, ugye, lényegében azt mondja, hogy a múltat folyamatosan átértékeljük azáltal, hogy a jelenben való tapasztalatainkkal gazdagodva nyúlunk vissza a korábban ismert múltba, majd az ott találtakat a ma fényében
átértékeljük, újra értelmezzük, azt visszahozzuk a jelenbe, amely tovább gazdagodik az átértékelt, átértelmezett múlttal, majd ismét
visszanyúlunk a múltba, hogy azt immár gazdagabb tudással ismét átértékeljük, és így megy a végtelenségig ez az átértékelési, átértelmezési folyamat, vagyis a hermeneutikai kör. Nos, Gadamer tételének nagy barátjaként, utolsó két szavad fényében átértékeltem mindazt, amit a Sajtóklub és magam szerepléséről korábban nyilatkoztál és elmondtál. Mégpedig annak fényében, hogy Friderikusz "természetesen" belefér a Hír Tévébe. A Sajtóklub viszont nem.

Én eme átértékelési folyamat eredményeként a következőkre lyukadtam ki: ha a Hír Tévé hírformátuma tolerálja a Friderikusz-féle műsorvezetést, amely vélemények becsomagolása kérdésekbe és azok hírré fazonírozása, de a Sajtóklub tagjainak véleményét nem tekinti profiljába tartozónak, akkor a Hír Tévé lelke nem ott van, ahol a Sajtóklubé, vagy az enyém. Ha a Hír Tévé, ahol a rosszindulatú mendemondákat hírré tupírozó Friderikusz "természetes" beleférése adott, Bence György visszatérése remény, de a Sajtóklub nem kívánatos, akkor az ne számítson az én néhány perces szerepeltetésemre, mert az csak arra lehet jó, hogy vállalkozásotokat e néhány perces ugattatásommal netán elfogadhatóvá tegyétek a polgári körök tagjai szemében. Vagyis azokéban, akiknek borsódzik a háta Bence Györgytől és liberális vonalától, de bennünket, a Sajtóklub tagjait olyannyira szeretnek, hogy például még az apró Lovas faluban is - mint megtudtam a kampány időszakában tartott legutolsó, bbalatonfüredi előadásomon - nagyon sokan adtak ki ötvenezer forintot digitális vevőre, csak azért, hogy a Sajtóklubot nézzék az ATV-n. Ma ezeken az ötvenezer forintos készüléken nem nézik Debrecezni József pénteki, velünk azonos időben sugárzott műsorát.

Ti a nevemet tehát kettős céllal használtátok. Egyszer az előfizetők toborzására, mintegy jelezve, azért lesz ott keménység, majd a másik
oldal megnyugtatására: ne támadjanak benneteket túlzottan és nyugodtan hirdessenek, mert a Sajtóklub ott nem szerepelhet, és annak tagjainak nem lesz ott lehetősége szerkesztőként vagy műsorkészítőként dolgoznia.

Talán megérted, hogy 12 és fél évvel a rendszerváltozás után Friderikuszba ütközni nincs kedvem egy olyan televízióban, amelyik
ellensúlyozni akarja a másik oldal képernyős monopóliumát. Mégpedig úgy beleütközni, hogy tudom, ő a kedvelt vendég, aki "természetesen"
belefér, míg szerepem arra korlátozódik, hogy a másik oldal elmebetegjeinek ugatására visszaugassak, amivel immár réveteken a mi táborunkban is igyekeztek elültetni azt a hazugságot - amit eddig nem hittek el a másik oldalnak, annak naponta megújuló erőfeszítései
ellenére sem -, hogy az ő szélsőségeseiknek én vagyok egyik, ez oldali megfelelője.

Tudom, hogy komoly volt a dilemma: reklám vagy Sajtóklub? Szerződés a kábelcégekkel vagy Sajtóklub? A jobboldal tizenkét és fél évi, minden kompromisszumba belement működését látva, nem vagyok meggyőződve a döntés helyességéről. Ugyanis ha azokat akarjátok megszólítani, akik Friderikuszra és társaira kíváncsiak, azok amúgy se néznek benneteket. Ha viszont mégis őt, akkor a következő kampányban szintén Friderikusz Sándort és Bence Györgyöt kell felkérni a részvételre, őket kell felhívni a pódiumra, ha baj van, nem pedig a Sajtóklub tagjait. Ugyanis - akár Friderikusz - mi is megosztjuk a közvéleményt és pontosan annak azon részéhez szólunk, amelyhez, már a kölcsönös ellenszenve miatt is, Friderikusz nem szól. Köszönettel tehát a képernyőtökön való feltűnés lehetőségért, de köszönöm, inkább nem. Ha a fentiek ellenére Te csak taktikai okokból használtad fel a nevemet, de később mégis csak számítottál volna a Sajtóklubra, akkor viszont
mindez egy telefonnal elintézhető lett volna. Mivel telefont nem kaptam, így nem hiszek ennek a forgatókönyvnek a létezésében.

Baráti üdvözlettel,

Lovas István
a jelenlegi kurzusban betiltott Sajtóklub műsorvezetője és "az illető, aki megosztja a közvéleményt"