papetti Creative Commons License 2003.01.10 0 0 6
Attol meg, hogy a kaosz determinisztikus nem biztos, (sot altalaban nem,) hogy le tudjuk irni, meg tudjuk mondani az allapotat hosszu tavon. Vegyuk alapul az idojarast, amibol ugye kiindult a kaosz. Egy igazan jo meterologus egy nagyon pontos adathalmaz segitsegevel is csak rovid idore tudja megjosolni az idojarast. Pedig abbol indultunk ki, hogy determinisztikus. Azonban egy masik rendszerben, ami mondjuk nem annyire bonyolult boven barmennyire elore tudunk josolni. Tehat hetkoznapi ertelmben az egyik {I}kvazi{/} kaotikus a masik pedig rendezett.

Na mindegy azt akarom ebbol az egeszbol kihozni, hogy a rendnek es rendezetlensegnek, mint tudjuk van meroszama, tehat nem csak a ket veglet letezik.

A kaosszal az a baj, hogy nemlinearis, ez a fizika es a mernoki tudomanyok legfobb ellensege. Midnig ugy probalnak megoldani egy feladatot, hogy linearizaljak. Tehat mar maga a szo is azt tukrozi (szerintem), amit eloszor ereztek egy ilyen rendszer tanulymanyozasanal. A rend es rendeztlenseg meg egyfajta tudomanyos blablanak is felfoghato. Mint tudjuk a kaoszt eleg erosen statisztukus fizikai oldalrol is meg lehet kozeltiteni. Amit te mondasz az pont azzal kapcsolatos. Egy tipikus statisztikus fizikai dolog az entropia is (meg hotani...), annak sincs igazan jo szemleletes magyarazata, de a rend es rendezetlenseg abban van elrejtve. Tehat az, hogy nem erted miert kell ezt eroltetni, talan azert van, mert te egy masik, elmelet szintjen egyszerubb oldalrol kozelited meg. Ha szamolni akarsz a kaotikus rendszerekkel, akkor van szukseg ehhez hasonlo fikciokra. De mint emlitettem ez sok mas teruleten is igy van, mar klaszikus fizikaban is. Pl. gravitacio, mindenki tudja mi az, viszonylag egyszeru jelensegnek tunik, elmagyarazni is egyszeru: a targyak vonzak egymast. De ha tenyleg jol le akarod irni, megmagyarazni minden kis anomaliajat igen bonyolult elvont fogalamakat kell bevezetned: pl.: gravitron.

A fraktalis dimenzio valtozas pedig osszefugg azzal amit mondtam. Ha egy fraktalt mozgatsz, akkor megvaltozik a terkitolto jellege, tehat mas lesz a dimenzioja, igy mar semmi abszurd nincs benne. Megegyszer mondom ez {B}fraktalis dimenzio{/B}. Persze, mint emlitettem sok mast is jelent, de ez talan a legszemleletesebb.

Sokszor az a baj az ilyen es ehhez hasonlo tudomanyok hetkoznapi nyelvre valo leforditasaval, hogy elvesznek a reszletekben. Nem a lenyeget emelik ki szemleletes modon, hanem valami egeszen elvont matematikai fikciot probalnak "megetetni" a kozneppel. Marx professzor meg a vizsgan is mindig gondolkodtato kerdeseket tett fel. Peldaul mi az ido, definialja az inercia-rendszer fogalmat es mondjon ra egy {B}valos{/B} peldat. Meg hasonlok. Az en regi fizika tanarom is annak a hive volt, hogy olyan tanredet kene bevezetni, aminek semmi koze a kepletekhez. Az elveket kell megerteni!

Szamodra nem ertheto a dimenzio meghatarozas? Melyik resze? Mert kene barmi szogmozgast bevezetni?

Mar a szamitas menetebol is sok minden leszurheto...

Előzmény: bigus dicus (5)