Törölt nick Creative Commons License 2002.12.02 -1 0 18
Kedves Shagodeee,

En joghallgato vagyok, van egy allamigazgatasi diplomam. A felmenoim kozott (45 elott) voltak orvosok is. En nem latok ellentetet a ket palya kozott. (A baratnom masodeves medika). Eloszor is,nagyon sajnalom, hogy letezhet az, amit leirtal. De hidd el, a jogi palya mamar csak annak lehet karrier, aki hisz abban, hogy ez az elethivatasa. Vegyuk at a dolgokat!

Valaki ma beiratkozik a jogi karra.

1. Jo esetben ot ev alatt elvegzi. (Orvosoknak ez hat ev, ha jol tudom).
2. Utanna, ha egyatalan felveszik valahova, 3 ev az ugyvedbojtarok, ugyeszsegi fogalmazok szakvizsgara felkeszulesi ideje. Aki birava akar valni annak ez ot ev. (Ennyi, ugy tudom nalatok nem kell a szakvizsgahoz.
3. Mellette/helyette/ utanna/elotte el lehet menni phd-re is (3ev) ahova csak inkabb az menjen (ELTE-n igaz az allitas!), aki legalabbis mar tanarseged (de jobb, ha docens)valahol, vagy tud. kutato, mert a phd-t 12 ev alatt csak 16 ember szerezte meg, es ezek kozul 1 volt nem oktato vagy kutato.
4. Jogvegzettek FIZETNEK ugyvedi irodaknak, hogy ott keszulhessenek a szakvizsgara, de ok nem kapnak jovedelmet (max. papiron).
5. Hogy melyik egyetem a nehezebb, arrol csak az nyilvanitson velemenyt, aki mindkettot elvegezte. (A jogi szakokleveles orvos nem ilyen. O nem jogasz, csak szakoklevele van, nem doctor iuris).
A tananyagokrol. Eloszor is, mamar mukodnek un. gimnaziumi biologia szakos osztalyok, melyek az orvosegyetemeker keszitenek fel. Jogtudomany fele ilyen kapcsolodas nincs, ez a tudomany a leheto legidegenebb a laikusoknak. Teny, hogy mas a felkeszules, de itt oriasi mennyisegu jogszabalyokat kell megtanulni (szo szerint akar), es megerteni.+Ezek magyarazatat+tankonyveket+kozismereti targyakat. Ha a jogszabaly allamvizsga elott egy honappal modosul, az ujat kerik. Vagy ma buntetoeljarasjogbol divatos, hogy a regi, es a meg nem hatalyos, de mar megalkotott uj torvenyt parhuzamosan kell tudni. Itt egy felevben kb. 1500-2000 oldal csak a megtanulando tankonyvanyag, jogszabalyok es kozismereti targyak nelkul. A vegen a szakmai gyakorlat stb. Nem biztos, hogy nem a jog a nehezebb, de ez emberfuggo is.

6. 23 evesen tobb felsofoku nyelvvizsgaval boldog az a kollega, aki 50000 ft-ot visz haza ugyvedbojtarkent (mamar ez talan tobb...)
Szemelyes megjegyzes: az orvosoknal hogy van a hallgatoi publikalas? Nekem allamigazgatasi foiskolan irt szakdolgozatombol egy hires jogi szaklapnal most jelenik meg egy cikkem. Szoval, tudomanyos palyara szeretnek menni, es nem egyszeru.
Bocs, ha olyt irtam, amit mas mar mondott, de csak most nezem at majd, hogy a tobbiek mit szoltak hozza ezen kerdekorokhoz.

Előzmény: shagodeee (3)