Törölt nick Creative Commons License 2002.11.19 0 0 90
Sziasztok!

Megjelent egy kis füzet (Litera Könyvkiadó – Székelyudvarhely 2002 - Pro Memoria sorozat) melynek címe:
A vádlott neve Wass Albert (dokumentumok a Wass Albert-dossziéból)

Sajnos nem tudom, hogy itt az anyaországban lehet-e kapni, én egy erdélyi barátomtól kaptam ajándékba.
Ízelítőül, a bevezető így kezdődik:

"Az alább közölt dokumentumok először jelennek meg együtt nyomtatásban. Először tájékozódhat általuk hitelesen az olvasó az ún. Wass Albert-ügyről, melynek kapcsán hosszú évtizedeken keresztül csupán szóbeszédek keringtek, sunyi híresztelések, a közvéleményt befolyásolni akaró (irodalom)politika alattomos kísérletei, melyek Wass Albert írói elnémítását törvényesítették a kommunista diktatúrában élő, a szabad világtól már-már hermetikusan elzárt, tájékozatlan emberek előtt.
Négy hivatalos irat kerül most nyilvánosságra: 1. a Kolozsvári Népbíróság Ítélőtanácsa 1946. évi 1. számú iratcsomójának Wass Albertet és édesapját, Wass Endrét érintő anyaga, 2. Wass Évának, az író volt feleségének 1979-ben tett tanúvallomása, 3. James C. Mansberger Jr. Nyilatkozata, azé a semleges vizsgálóé, aki az Egyesült Államok Wentorfi, Hamburgi Hontalan Személyek Bizottságának átvilágító tisztjeként (investigations officer) 1950-ben leellenőrizte az Egyesült Államokba kivándorolni szándékozó írót és családját és 4. Wass Albert 1979-ben írt Rövid önéletrajza, melyet az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma számára készített, hogy tisztázza magát a vád alól.
A perre a második világháború befejezése után, 1946-ban került sor Kolozsváron."