TOBIAS Creative Commons License 2002.10.26 0 0 2429
Kiváló krétázott fehér kartonból az alábbi modelleket készítettem:
0. Kheopsz kicsinyítés, alapél 22, magasság 14 cm, oldalél É-D-i irányba állítva
1. Kheopsz kicsinyítés, alapél 22, magasság 14 cm, tájolás nélkül elhelyezve
2. Kheopsz kicsinyítés, alapél 22, magasság 14 cm, tájolás nélkül elhelyezve
3. Négyzet alaprajzú gúla, alapél 26 cm, magasság 12 cm
4. Ötszög alaprajzú gúla, alapél 18 cm, magasság 14 cm
5. Ötszög alaprajzú gúla, alapél 18 cm, magasság 16 cm
6. Háromszög alapú gúla, alapél 19 cm, magasság 18 cm
7. Háromszög alapú gúla, alapél 19 cm, magasság 18 cm
8. Kocka 11 cm élhosszal
9. Kocka 9 cm élhosszal
30-30 db élő levelet szedtünk az alábbi 5 növényről: Korai juhar, Ibériai tölgy, Orgona, Jázmin, Csörgőfa (Hólyagfa).
Minden gúlafajtán a magasság harmadában 2-2 hurkapálcát szúrtam át. A testeknek fenéklemeze nem volt, azokat nem légzáró módon, azonos anyagú kartonlapokra csupán ráhelyeztük. A kísérlet 2002.10.17-én kezdődött és 10.24-én fejeződött be egy szentendrei ház mintegy 200 m3 térfogatú, száraz padlásterében.
A testek alapterületén minden növényből 1-1 levelet helyeztünk el, a hurkapálcákon 2-3 levél fért el. A testeken kívül fajtánként 1-1 kontroll levelet fektettünk rá az alaplemezek kilógó részeire.
Egyheti várakozás után a testeket felemeltük és megállapítottuk a kísérlet sikertelen voltát. A belső levelek ugyanúgy pödörődtek, mint a külső kontroll levelek. Legsimább a tölgy levele maradt, legcsúnyább a csörgőfa lett. Tapogatással néhány levélnél úgy éreztük, hogy a belső levelek egy leheletnyivel szárazabbak lettek, de határozott különbség egyáltalán nem volt észlelhető.
Lesz még egy próbálkozásom zártfenekű gúlákkal, de az a gyanúm, hogy a DENEVÉR, POMPOM és SANZI kísérlete során észlelt mumifikálódás csupán a zárt tér eltérő klimatikus viszonyainak következménye volt.
Szomorú üdvözlettel: Tobiás