Jim Creative Commons License 1998.06.22 0 0 120
Az élet a legfőbb érték.

Erre alapozva ellenzem én a halálbüntetést. Szerintem nem is kell további érvrendszert felsorakoztatni.

Gondoljátok meg, hogy merre halad a világ a fenti kijelentés megítélésében. Az ókorban a rabszolgákat az oroszlánok elé vetették (a nép tapsolt a lelátón), más népek pedig feláldoztak néhány embert a törzsből az isteneknek. Később ez megszűnt, de szemet szemért, fogat fogért elv volt, levágták a tolvajok kezét stb. A bűnözők mellett vallási, politikai ellenfeleket is gondolkodás nélkül halálra ítélték. Később már csak az elvetemült gyilkosokat. És egyre több országban eltörölték a halálbüntetést. (Jó, voltak ebben a folyamatban durva kilengések is, Hitler, Sztálin, háborúk, de a fő trendet talán ez nem érinti.) Ma már senki nem vitázik arról, hogy az akasztás helyett inkább a karóba húzás vagy a kerékbe törés lenne igazán elrettentő. 20 vagy 200 év múlva senki nem fog előhozakodni a hb visszaállításával, mert azt a régen élt elődök primitív szokásának fogják tekinteni. A topicot olvasva vagy a közhangulatot ismerve elismerem, hogy Magyarországon talán kicsit korán törölték a hb-t. De visszaállítása visszalépés lenne.

Érdemes még a hb-t az abortusz megítélésével összevetni. Régen teljesen természetes volt, ma már csak bizonyos esetekben elfogadható, a jövőben szerintem még nagyobb megszorításokkal, azaz a társadalom az ab-t is elfogadhatatlannak fogja tartani.