Gyorgyi Creative Commons License 2002.08.27 0 0 150
Kedves Pasa!

A topik, ha jol ertettem arrol szolt, hogy egyesek kenyszeritve vannak, hog olyat csinaljanak, amit nem szeretnenek. Remelem elismered, hogy lehetnek olyan rk hivok, akik ugy gondolkoznak.

Senki sincs semmire sem kenyszeritve. Meg ha valaki katolikus is, akkor sem kotelezo katolikus eskuvot kotnie. A nem katolikusokrol pedig mar ne is beszeljunk. Ok meg vegkepp nincsenek kenyszeritve.
Az meg termeszetes, hogy a rk eskuvonek van egy formaja. De egy reformatus, zsido, stb. eskuvonek is van. Nem ertem, hogy most itt mi a problema. En meg senkitol sem hallottam, hogy neki nem tetszik az eskuvo formaja, es maskepp szeretne (akar katolikus, akar reformatus, akar zsido, stb.)
Ha pedig valakinek vegkepp nem tetszik egy eskuvoi forma, akkor nem valasztja azt.
Akit en ismerek, es katolikus eskuvoje volt vagy tervez, annak mindnek tetszik a magyar katolikus eskuvo. Szerintem itt egy nemletezo problemarol van szo.

Es ha az emlitett esku olyan klassz dolog, elterjedt volna masfele is
Nem minden nepnek egyforman gazdag a kulturaja. Szerintem itt csak errol van szo.

Amugy az eskuvoi szertartasban deklaracio mindig van, csak esku nincs. Igy a kimondott szo, ahogy te fogalmazol ugyis kotelez szvsz
Itt azt fogalmazod meg, hogy a hazastarsadat nem hagyod el, akarmilyen bajok ernek. Ez felfoghato egy deklaracionak. Ehhez Isten segitseget kered.

Ha igy lenne, akkor visoznt erdekelne, hogy egy _egyetemes_ egyhaz miert kenyszerit lokalis elhajlasok nyoman kialakult dolgokat a hiveire.
A protestansok eppen azert is tertek el a katolikus egyhaztol, mert tul egyetemesnek veltek, es ugy gondoltak, hogy jobban nacionalistabbnak kell lenni. Most meg az a bajod, hogy miert vannak nacionalista elemek a katolikus egyhazban. (ha sapka van rajta, az a baj, ha nincs az a baj). Vannak helyi elteresek a katolikus egyhazon belul. Pl. Amerikaban 1 napos unnep a karacsony es husvet , Europaban 2. Maskeppen mukodik az egyhaz finanszirozasa is. Es meg vannak tovabbi kulonbsegek. Nem ertem, hogy ez miert baj. Szerinted vissza kellene terni a latin nyelvu misehez, hogy a katolikus egyhaz jobban egyetemes legyen?
Ilyen alapon, a magyar katolikus enekeket is kritizalhatod, mert azokat sem eneklik mashol. Akkor mondhatnad, hogy miert nem eneklik mindenhol ugyanazt a latin nyelvu, gregorian eneket.
De ha te nem vagy katolikus, akkor neked ezek a dolgok miert jelentenek problemat? (megertenem, ha egy rosszra buzdito tanitasrol lenne szo - azt lehetne kritizalni)

Előzmény: pasa_ (146)