Goto Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1089
Olyat viszont tudok, hogy én négy évvel ezelőtt találtam egy vargányás helyet, ahol már el voltak rohadva, aztán ott azóta se volt egy darab se, csak most. /kommentár: a termőtestek teljesíteni tudták a feladatukat, azaz a gomba szaporodott. Akkor meg minek strapálja magát? Tudjátok a szeksz fárasztó, ha túlzásba visszük:-)/ Tehát úgy néz ki, hogy nem kell elkeseredni, ha valahol már három éve nem találtál, ahol addig igen. Hanem van egy újabb megfigyelésem: Ha leszeded a még nem érett vargányákat egy foltról, akkor ott pontosan négy nap múlva újra kijönnek, aztán négy nap múlva megint, van ahol még negyedszer is. Az első turnusban kijön valamennyi, a másodikban még több, aztán a harmadikban annyi, mint az elsőben, a negyedikben már kevés. Ha nem szeded le akkor négy nap alatt kijön az ott található összes példány és több egy szál se. Ha megtörténik a spóraérés, akkor már elkéstél. Úgyhogy gazdaságosabb, ha leszeded, amilyen hamar csak tudod. Még valami. A legnagyobb kitolás a teleppel, ha anélkül, hogy kiszednéd, levágod a gombát az alján, mert akkor megtéveszted, és ott többet nem jön ki gomba, csak egy garnitúra. Én úgy szoktam szaporítani, hogy a kissé idős gombának a termőréteg tetejét lemetszem késsel, és eldugom az avarba, meg az öregeket kirordítva a földből otthagyom az avarban.
Előzmény: andreja (1088)