Százbolha Creative Commons License 2002.08.12 0 0 82
Megépítettem az első 35mm-s kétkamerás 3D gépemet.
Ez mondjuk erős túlzás, mert csak állványt kellet fúrni-faragni meg elektromos kioldót.
A gép 2 db X-700 a váz 35/2,8 vagy 50/1.4 objektívpárral L alakú sinre rögzítve.
A cél a 3D fotózás kiterjesztése volt gyors témákra és kézből fotózásra. Ezeket a feltételeket egy mechanikus szputnyikkal már nem tudtam megoldani.
A két gép expozició szinkronját 1/200 alá szerettem volna vinni (becslésre kb. megvan) a legrövidebb idő 1/1000s és végre van TTL vakuvezérlésem.
Az sem elhanyagolható, hogy a lencsék minősége nem korlátozza a nyitottab rekeszek használatát.

A tervezés elött sok számítást végeztem a bázistávolság tekintetében. A fókusztávolságon kivül a közeli és távoli tárgy képelem távolsága határozza meg a bázistávolságot.
Jelenleg a bázistávolságaim 14-22cm 2cm-s lépésekben, de kiterjeszthető 50-60 cm-re is, ha meg tudom oldani az állvány rezgésmentesítését.
Az objektív tengelyei szigorúan párhuzamosak.
Az X-700 elektromos vezérlésű, de a vázon mechanikus kioldó van. 2 db Soligor motorral viszont megoldható az e.kioldás jack dugóval.
Sajnos manuálmódban is van fénymérés, de ezek késleltetése minimális.

Röviden leírom a tapasztalataim.
A 35mm lencsékkel az alap 14cm bázistávolsággal képes voltam közeli fotókat is készíteni.
Eredetileg 10-30m Near-Far távolságra szerettem volna használni, de a legnagyobb térélmény 2-6 NF távolságban alakul ki. Elméleti számítások szerint a 2,6-7,6 vagy a 4-100 tartományban várható.
Épületekkel is próbálkoztam, de még a 22cm bázistávolság is kevés volt. A 20-60NF távolságban szinte már alig volt térérzet. Ehhez a távolsághoz elméletileg 1000mm bázistávolság tartozna.
Az 50mm objektívvel jobb a helyzet, de nem meggyöző. És a látószög sem optimális. Elméleti BT: 710mm
Egyébként az 50mm objektívvel a 2-6NF távolságban még épp lehet képet készíteni 14cm-vel, de 22cm-s bázistávolsággal már szétesik a kép.
Továbbra is a képfeleület középső kb. 30-50%-nyi része hasznos, ami körülötte van az szinte érdektelen a 3D hatás szempontjából.
Sensia200-as diát használtam. Féltem a szemcsézettségtől, de nem zavaró. Az élesség is megfelelő. Érdekes módon a kép élesebbnek látszik 3D-ben, mintha egyenként nézném öket.
A gyenge nézőkék viszont megkivánnak egy szaturáltab diát, úgyhogy legközelebb 100VS-vel próbálkozom.

Egy érdekesség: a lencsék nem azonos felépítésüek. (különböző MD széria) Egyáltalán nem zavaró.

Az igazán jó prezentáció még mindig gond. Ha valakinek van jó ötlete akkor írja meg.

Százbolha