Törölt nick Creative Commons License 2002.07.26 0 0 55
Hatszemközt Medgyessy Péterrel

Kovács László számára testre szabott feladat lenne a külügyminiszterség, ahogyan kizárólag Németh Miklóson múlik, hogy vállal-e szerepet egy esetleges szocialista kormányban - jelentette ki lapunknak adott interjújában Medgyessy Péter. Az MSZP várható miniszterelnök-jelöltje elmondta: felkészült az ellene irányuló esetleges támadásokra. A politikus-üzletember úgy véli: nem elég abban bízni, hogy a Fidesz hibázik, az MSZP hatalomra kerüléséhez érthető programra és hiteles csapatra van szüksége. Medgyessy leszögezte: csapatában rajta és a pártelnökön kívül gyakorlatilag mindenki más új arc lesz.


- A múlt héten eldőlt: Kovács László pártelnök visszalépésével egyedüli miniszterelnök-jelölt lesz az MSZP június 9-ei kongresszusán, ahol minden bizonnyal meg is választják. Mi történik június 10-én? Miben lesz más a párt akkor, mint most?

- Közvetlenül a kongresszus után létre kell hozni a párt választási bizottságát, meg kell határozni működési rendjét. Össze kell állítanom saját magamnak egy tizenkét hónapos programot, majd létre kell hozni az MSZP kampánycsapatát.

- Összeállította már a csapat névsorát?

- Kialakulóban van.

- Mondana neveket?

- Egyelőre nem. Világossá akarom tenni, hogy ez egy nyerő csapat lesz, amelyben szükség van mind front-, mind háttéremberekre.

- Sok új arc lesz?

- Kovács Lászlón és rajtam kívül gyakorlatilag mindenki.

- Nem lesz megint sértődés, ha a mostani vezetők kimaradnak, mert nem számítanak új arcnak?

- Nem hiszem. Nem árulok el nagy titkot, ha elmondom: az elnökségből mindenképpen tagjai lesznek a csapatnak olyan, részben új arcok, mint például Szili Katalin, akit még nem mindenhol ismernek.

- Miben különbözik majd a választási bizottság munkája az elnökségétől?

- A bizottság arra koncentrál majd, hogyan fogalmazzuk meg a különféle politikai üzeneteket, s azokat miként ismertessük meg az emberekkel.

- A testület egy kibővített kampánystáb lesz?

- A kampány filozófiai hátterét, szakmai-politikai elemző részét készítjük el, s emellett létrehozunk egy külön kampánycsapatot is.

- Április elején levélben közölte az MSZP elnökségével, hogy milyen feltételekhez köti a miniszterelnök-jelölti poszt elfogadását. Összes feltételét teljesítették?

- Úgy érzem, nem kellett semmiben sem visszavonulnom.

- Teljesült az a feltétel is, hogy a párton belül minden véleményformáló politikus egységesen támogassa a jelöltet, különben nem érdemes elvállalni a tisztséget? Nagy Sándor frakcióvezető elindult a kormányfőjelölti posztért, majd visszalépésekor kijelentette, Németh Miklóst támogatja. Sokáig ugyancsak a Németh-hívők táborába tartozott Jánosi György választmányi elnök is.

- Azt hiszem, Jánosi nyilatkozataiból kiderül, rendezte magában a kérdést, s teljes erővel hajlandó engem támogatni. Nagy Sándorral többször beszélgettem, s úgy látom, nincsen akadálya, hogy engem támogasson.

- Ez azt jelenti, hogy az MSZP a jövőben ugyanolyan fegyelmezett párt lesz, mint a Fidesz? Vagy számít ellenvéleményre a kongresszus után is?

- Ma biztos az elhatározás az egység megteremtésére. Az MSZP harmincezres tagságú párt, ezért jelentősen különbözik egy néhány ezer taggal bíró párttól. Azt sem tartom hátránynak, hogy a szocialista párt demokratikusan működik, nincs olyan tekintélyuralmi rendszer, mint a Fideszben. Az egység bebizonyosodhat az elkövetkező hetekben, hónapokban. Biztos, hogy mindenki nagyítóval figyeli majd, ki tesz megjegyzést a másikra, s erre a sajtó is nagyon érzékeny lesz. De ez nem jelenti a viták kizárását. Ha viszont valaki - a vezető - kimondja az utolsó szót, nem lehet másnap mindent újrakezdeni.

- Azt sem tartja problémának, hogy a párton belüli csoportosulások, platformok az utóbbi időben nem egymással vitáztak, hanem üzengettek a másik félnek, a királycsináló szerepében akartak tetszelegni?

- Bízom abban, hogy az üzengetések lezárulnak a kongresszussal.

- Az igazi vita az MSZP-ben akkor kezdődött, amikor 1999-ben először felvetődött, hogy Németh Miklós hazatér Londonból. Ez részben megosztotta a pártot, részben egységbe olvasztotta azokat az MSZP-n belüli csoportokat, amelyek tagjai kizárólag benne látták a győzelem zálogát.

- Időben valóban összekapcsolhatók a viták ezzel, de nyilván annak is oka volt, hogy miért vetődött fel ez a kérdés. De ezt a korszakot már le kell zárni.

- Nem is lesz semmilyen kapcsolata Némethtel? Nem akarja kormányra kerülés esetén bevonni a munkába?

- Eddig még mindenki kudarcot vallott, aki ezzel kísérletezett. A kérdést egy picit hagynám pihenni, de nagyon örülnék, ha később fontosnak tartaná, hogy bekapcsolódjon a munkába. Első körben nem gondolom, hogy meg tudnám keresni őt.

- Régen találkoztak?

- Telefonon beszéltünk két hónapja, de idén még nem találkoztunk.

- El tudja képzelni azt, hogy Németh, az exkormányfő szerepet kap egy ön által vezetett kormányban?

- Ez csak rajta múlik.

- Akárcsak Kovács Lászlón a külügyminiszterség?

- Számára ez testre szabott feladat lenne. Ehhez azonban meg kell nyerni a választásokat. Elsősorban ezzel szeretnék foglalkozni.

- Némelyek szerint jelenleg nincs olyan leváltós hangulat az országban, mint amilyen 1994-ben volt. A két legnagyobb párt támogatottsága nagyjából ugyanakkora. Ez azt jelentheti, a Fidesznek kell hibáznia ahhoz, hogy az MSZP hatalomra kerülhessen.

- Nem elég, ha a Fidesz hibázik. Bízni lehet ebben, mert eddig is sokat hibázott. Az MSZP-nek azonban ezenkívül két dologra van szüksége a győzelemhez. Érthető, világos programra és hiteles csapatra. De nem tartom igaznak azt a kijelentést, hogy nincs leváltó hangulat. Különböző csoportokban ez másként jelentkezik.

- Mondana példákat?

- Máshogy ítélik meg a kormányt a kurzus nyertesei, mint például az értelmiség, amelynek nem tetszik mindaz, amit a demokráciával vagy a médiával művel a kormány. A leglényegesebb gazdaságpolitikai kérdésekben szintén kiszámíthatatlan a kabinet magatartása. Az értelmiség körében erős a leváltó hangulat.

- Csupán az értelmiséggel nem lehet választásokat nyerni...

- Ez így van, de ne feledkezzünk meg arról, hogy ez a réteg erősen véleményformáló, főleg vidéken. Az értelmiség jelentősége sokkal nagyobb, mint száma. Rajtuk kívül ugyancsak a kormány leváltásában érdekeltek az elmúlt időszak vesztesei is. Egy felmérés szerint az embereknek csak 14 százaléka mondja, hogy javultak a körülményei az elmúlt három évben, 53 százaléka érzi változatlannak a helyzetét, 33 százaléka pedig kifejezetten rosszabbnak vallja. A nyugdíjasok is sokkal rosszabb helyzetbe kerültek. Ennél a rétegnél ráadásul több kormányzati ciklus alatt felhalmozott adósság van, s ez elégedetlenséget szül. Azok a nagycsaládosok is elégedetlenek, akiknek rosszak a jövedelmi viszonyai. A vállalkozóknál a bizonytalanság váltja ki ugyanezt az elégedetlenséget.

- Az elégedetlenek nem kizárólag az elmúlt három év történései miatt, hanem az elmúlt tíz-tizenöt évben kerültek rosszabb helyzetbe.

- Ezért törekszünk arra, hogy végrehajtsuk a jóléti rendszerváltást. 1989-90-ben végbement a politikai rendszerváltás, kialakult a többpártrendszer, lehetőség van a nyílt beszédre, nyitottá vált az ország és létrejött a demokrácia. Ezután következett a gazdasági rendszerváltás, amely egészséges gazdaságot ,csinált". Ez a folyamat 1997-ben zárult le. Csak ekkor foglalkozhattak az emberek azzal a kérdéssel, hogy mindez mennyire hat az életükre. Erre ad választ a jóléti rendszerváltás, amely az életkörülményekre lesz hatással.

- Miben lesz más 2002 után egy esetleges szocialista kormány, mint volt 1994 és 1998 között? 1997-ben ön szerint lezárult a gazdasági rendszerváltás, az 1998-as szocialista kampányszlogenek között mégsem szerepelt jólétre vonatkozó kifejezés. Ráadásul az életkörülmények javítására nem csak az MSZP képes.

- Ezt soha nem mondtam. Az MSZP jó megoldás, de nem szeretnék abba a hibába esni, hogy kijelentsem, amit néhány héttel ezelőtt Orbán Viktor, aki szerint a jelenlegi kormánynak nincs alternatívája. Ezt a mondatot két embertől hallottam eddig, Boross Pétertől, illetve Horn Gyulától. Mindketten elbukták a választásokat. Ez rossz ómen lehet Orbán Viktornak is. Arra a kérdésükre pedig, vajon miért higgyék el az emberek, hogy más lesz a szocialista kormány 2002 után, mint volt 1998 előtt, úgy válaszolhatok, nem hasonlítható össze a jelenlegi helyzet az akkorival. A Horn-kormány katasztrofális gazdasági helyzetet örökölt, amely mögött ott volt az előző negyven év öröksége és az a rossz gazdaságpolitika, amelyet az MDF-kormány 1993-94-ben folytatott. 1995-ben indult el az a folyamat, amely jó útra terelte a gazdaságot. Akkoriban nem vetődhetett fel a jóléti rendszerváltás, mivel az a gazdasági rendcsinálás időszaka volt.

- Mindez azt jelenti, hogy nem vállalnak folytonosságot a Horn-kormánnyal?

- Biztosan nem lesz folytonosság, mivel akkoriban teljesen más feladata volt egy kormánynak, mint most.

- Három évvel ezelőtt túlzottan magabiztosak voltak a szocialisták a kampány finisében, s részben emiatt veszítették el a választásokat. Most úgy tűnik, teljes a pánik az MSZP-ben, eltűnt az önbizalom.

- Az eddigi folyamatok lezárulnak a kongresszussal.

- Azt akarja mondani, hogy a jelenlegi önbizalomhiány a kongresszus másnapjára eltűnik?

- Ha elhiszik magukról, hogy egységesek, jó programjuk van és határozott vezetőjük, önbizalmuk is megjön.

- Ezt éppen egy párton kívüli politikus fogja bebizonyítani, aki nem vett részt az elmúlt időszak szocialista belharcaiban?

- Azt hiszem, a párttagság körében fel sem vetődik az, hogy ne lennék elkötelezett szociáldemokrata. Megvannak az emberi kapcsolataim, ezért nem tartom szükségesnek belépni a pártba.

- Sokan felteszik a kérdést: hogyan tudja egy bankár megszólítani a rendszerváltás veszteseit? Nem tart attól, hogy ez visszaüt a kampány során?

- Ez csak egy ügyes piárszlogen. Miért lenne baj, hogy valaki bankár? Attól a perctől kezdve, hogy miniszterelnök-jelöltté választanak, már nem bankár leszek, hanem kormányfőjelölt.

- Nyilván nem csak a bankárkodás lesz támadási alap, hanem szemére vetik politikai múltját is. Egyesek szerint még az sem számít ,enyhítő körülménynek", hogy 1982-ben ön volt az egyik vezetője annak a delegációnak, amely megállapodást kötött, az IMF-fel, a Nemzetközi Valutaalappal.

- Arra a korszakra kifejezetten büszke vagyok. Magyarország fokozatosan nyitott a világ felé, s a kényszerhelyzetek is segítettek ebben. Kétszer futottunk neki az IMF-nek. A hetvenes évek elején a Szovjetunió akadályozta meg csatlakozásunkat. Másodszor akkor indultunk neki, amikor a nyolcvanas évek elején óriási nemzetközi pénzügyi válság alakult ki, és Magyarországnak is pénzt kellett szereznie. Akkoriban az oroszok már nem voltak olyan helyzetben, hogy tőlük kapjunk segítséget, így néhányan azt mondtuk: fordítani kell a helyzeten. Amellett hogy anyagilag is jobb pozícióba kerül az ország, nyisson kifelé is. Szigorúan titokban tárgyaltunk az IMF-fel és a Világbankkal, olyannyira, hogy az illetékes magyar hatóságok sem tudtak róla. Magyarország a csatlakozással nyitott először a világ felé. Akkor kezdtük komolyan venni magát a piacot is, s szuverenitásunk is megnőtt. Ezzel indultunk el azon az úton, amely elvezetett a NATO-ig, és elérhető közelségbe került az európai uniós tagság is.

- Felkészült minden támadásra? Nyilván elő fogják venni a Grósz-, majd a Németh-kormányban betöltött szerepét is.

- Nyugodtan vegyék elő a múltamat, bár nem vagyok benne biztos, hogy mindez érdekli a társadalmat. A történelem igazolta lépéseimet. Bár el kell ismernem, az aljassággal, a tisztességtelenséggel és a rosszindulattal szemben nehéz emberi érveket felsorakoztatni. De nem vagyok biztos abban, hogy ez ilyen hangulatú kampány lesz. A piszkos és rossz hangvételű kampánnyal csak egyetlen dolgot lehet elérni: az emberek még kevésbé bíznak majd a politikusokban. És a teljes kiábrándulás mindenkinek rossz.

- Az is elképzelhető, hogy a Fidesz a centrumot megcélozva átengedi a durva kampányt a tőle jobbra állóknak.

- Lehet, hogy egyeseknek meglepőt mondok, de a MIÉP-ben is sok a tisztességes ember. Nem hiszem, hogy a MIÉP minden egyes tagjának tetszene, ha egy mocskolódó, kifejezetten kirekesztő, gyűlöletkeltő kampány folyna. Ez csak néhány ember érdeke.

- A MIÉP elnöke, Csurka István már elindította kampányát ön ellen a múltjában kutatva. Ön nemrégiben az MSZP választmányának egyik zárt ülésén azt mondta, nincs a múltjában szégyellnivaló, de magyaráznivaló van.

- Nem pontosan ezt mondtam. Úgy fogalmaztam: minden vállalható a múltamból. Az imént elmondott, IMF-fel kapcsolatos történet is azt mutatja, van olyan helyzet az ember életében, amikor szükség van arra, hogy a nemzeti szuverenitás érdekében olyan lépéseket tegyen, amelyek a külföldi hírszerzésekkel szemben - akár a KGB-ről vagy a nyugati hírszerzésekről beszélünk - védik az ország érdekeit.

- Azt mondta, a szocialisták önbizalmának visszaszerzéséhez arra van szükség, hogy a pártnak határozott vezetője legyen. Ön miniszterelnök-jelöltként nyilván nem vállalhat pártszervezési feladatokat, hiszen az MSZP-nek van elnöke. Okozhat konfliktusokat Kovács László és ön között, hogy a pártnak nyilvánvalóan önhöz is igazítania kell politikáját?

- Világosan elmondtam, mit szeretnék, nem árultam zsákbamacskát. Akkor tudom elvállalni a jelöltséget, ha a párt választási bizottsága irányítja a politikai menetrendet. Erre lehetett volna nemet is mondani, de holnap már késő lesz. Ha rám szavaznak a kongresszuson, egyetlen út marad. Még mindig azt mondom, nem akarok mindenáron miniszterelnök-jelölt lenni, de az biztos, hogy a pártnak egyetlen centrumra van szüksége.

- Megsértődik majd, ha a párt hierarchiájában a választási bizottság fölött álló elnökség, illetve választmány nemet mond az ön által vezetett testület bármelyik javaslatára?

- Természetesen előfordulhat olyan helyzet, hogy valamilyen részkérdésben nemet mondanak. Ha azonban kétszer egymás után bármilyen fontos kérdésben megtörténik ez, valakinek le kell vonnia a tanulságokat. Vagy annak, aki nemet mondott, vagy nekem. Én ebben halálosan kemény leszek, mert nincs annyi idő, hogy az ember tartósan pedagógiai módszereket alkalmazzon.

- Elég lesz a felkészülésre a választásokig hátralevő nem egészen egy év?

- Rövid az idő, de az emberek teljesítményét növeli, ha gyors döntéseket kell hozniuk.

- Milyen lesz az MSZP kampánya? Egyre gyakrabban lehet hallani arról, hogy abban részt vesznek majd a Clinton-, a Blair- vagy a Schröder-stáb emberei. Sok lufira, tűzijátékra, show-ra kell számítani?

- A mai igényeknek megfelelő kampányra van szükség. Hogy meddig fog elmenni, még nem tudom, figyelembe kell ugyanis venni: Magyarországon élünk. Azt azért pártolom, hogy külsőségeiben is közelítsen a kampány a Nyugaton megszokotthoz.

- Milyen posztról kell lemondania, ha a miniszterelnök-jelöltnek választják?

- Formálisan semmilyenről. Nincs olyan szabály, hogy a miniszterelnök-jelöltnek nem lehet semmilyen más tisztsége. De etikai okok miatt nem újítom meg szeptember 30-án az Inter-Európa Bankkal kötött szerződésemet, mert nem lenne tisztességes egy bankot a politikába keverni. Többi funkciómat pedig akkor szüntetem meg, ha eldőlt a választási küzdelem, ahogyan addig a magáncégemet is fenntartom.

- Ha az MSZP miniszterelnök-jelöltjeként a párt listavezetője is lesz, esetleges veresége után parlamenti képviselőként dolgozik majd, vagy visszavonul az üzleti életbe?

- Ezzel a kérdéssel nem foglalkozom, mert úgy indulok neki a választásoknak, hogy megnyerjük.