krz Creative Commons License 1999.03.20 0 0 20
a gorog betuk mellett ne feledkezzunk meg arrol, hogy a topic cime azert valahol igaz. iden velhetoen novekedni fog az allam kulso eladosodottsaga, mert a lejaro 2 milliard dollar megujitasa mellett a mondjuk 3 milliard dollaros folyfiz merleghianyt is finanszirozni kell vmibol. a tartalekokat szerintem nagyjabol ezen a szinten tartjak, a mukodotoke-bearamlas olyan 1.5 milliard dollar lehet, ami onmagaban 1.5 milliard dollaros netto kulso adossag novekedest eredmenyez.

persze ekozben feltetelezzuk, hogy a magangazdasag onalloan megujitja az iden esedekesse valo 5-6 miliard dollarnyi adossagat, es nem a tartalekokbol szeretne azt visszafizetni. a downside mellett van upside is: ha a tokebearamlas magasabb lesz a vartnal (pl nagy privatizacios tranzakciok), az csokkenti a kulso finanszirozasi igenyt.

magyarorszag egyebkent jelenleg tenyleg sokkal olcsobban tudja magat kulfoldrol finanszirozni, mint belfoldrol. (a kulso es belso inflacioval korrigalt kamatkulonbseg olyan 3-4 szazalek lehet.) de a regioban meg mindig mi vagyunk a legjobban kiszolgaltatva a nk-i tokepiacoknak, igy azutan nem feltetlenul celszeru pusztan a kamatterhek csokkentesere lecserelni a teljes belfoldi adossagot kulsore. (jarai emlegetett ilyesmit meg kinevezese tajan.) tavaly osszel pl a fellendulo orszagok fele gyakorlatilag leallt a hitelezes, es egy rovid ideig ugy tunt, hogy a magancegek jegybanki tartalekokbol lesznek kenytelenek visszafizetni kulso adossagaikat. nem csoda, hogy a forint iranti bizalom nem verte az egeket.

ami a mostani kibocsatas idoziteset illeti, szerintem az akk-t es az mnb-t inkabb az vezette, hogy addig vegyunk, amig adnak. mi lesz, ha osszedol a wall street, megint eltunik a hitel a piacrol, mi meg ott allunk megfurodve:-(