feketekecske Creative Commons License 2002.04.10 0 0 113
Iyi Aksamlar.
En nagyon szeretem a kecskeket. De tenyleg annyira, hogy mar faraszto, minden kilencedik szavam egy nagy mekeges (foleg estefele), nincs ez mashogy sem a metron, sem a vonaton, sem az utcan, stb... Kulonosen akkor, ha tortenetesen a nap java reszeben nem kecsketejet ittam, hanem valami erjedtebb (de azert emberi elvezetre kitalalt) lottyot.
Talan eme termeszetellenes viselkedesem leginkabb azzal magyarazhato, hogy a minap a legkisebb remenyem (egy kertes haz, eleg jellegtelen) is elszallt - mar ami kecskegazdava valasomat illeti.
Szoval nem mostanaban lesz kecskem.
Ellenben rendelekezem egy (most mar illene mekegnem: Meeeeeeeeeeeee)
virtualis kecskefarmmal. Semmi Internet, semmi szamitastechnikai trukkozes (az utobbi az en gondom), csak kaptam a tesomtol egy konyvet karacsonyra, s a csomagolas megfosztasa utani elso par masodperc vegleg eldontotte az Elektronika:Kecskesajt-gyartas meccset az utobbi javara.
Ennyi bemutatkozas utan szeretnek feltenni egy keves kerdest.
1 - Ki... ezt inkabb nem itt kene megkerdeznem.
2 - Ha nekem vannak kecskeim, akkor mik azok az eleg jol szamszerusitheto(*) adatok, amiket celszeru egy naploba feljegyezni, amibol a gazdak statisztikakat keszithetnek kecskeallomanyuk tendenciajarol, a tejelesrol, takarmanyozasrol, keresztezesekrol. Es ilyen statisztikai adatok birtokaban lehet-e, egyaltalan erdemes-e biologiai, elelmiszeripari elemzeseket, osszefuggeseket kesziteni, anelkul, hogy az igazan komoly szakmai hatter (a lelkesedes mindenek felett) hianyzik?
Erre szeretnek egy szamitogepes alkalmazast kesziteni, es olyan emberkek segitseget kerem, aki nemikepp jartasabbak a temaban, es nem csak almodoznak arrol, hogy egyszer majd valaha sajat kecskefarmjuk lesz. Pa, Vari voltam.
(*) Nem is igazabol a szamszerusithetosegen van itt a hangsuly, minden olyan `ize`, ami alapjan kecskeket differencialni lehet, es ami lenyeges szempont egy kecske eseteben, erdekes lehet.
Gondolom elsorendu egy fejoskecske eseteben a napi leadott tejmennyiseg, az, hogy milyen a fejes mennyisegenek delelotti/delutani megoszlasa, egyenenkent, evszakonkent, esetleg evenkent, eletkor fuggvenyeben... Mennyi ideig, mekkora csoportokban, milyen osszetetelu legelon legelnek? Testtomeg alakulasa... Kulonbozo takarmanyok eloszlasa a kulonbozo fajtaju, koru, nemu kecskek eseten?
A kecsketej beltartalma... Ha ezek erdekesek, es ugy latjatok, hogy van ertelme az informatikat ide keverni, akkor irjatok. Tovabba akkor is, ha egy nagy marhanak tartotok a (*)bekezdes alapjan. Pa megegyszer.