nemisbéka Creative Commons License 1999.03.13 0 0 52
CaMeL nálam 1996 a neves dátum, Tygger már írta a magyar írásbelit, nyuszi, háromból egy csak fog menni. Dekoráld ki a szöveggyűjteményt minden szükségessel, állítólag ellenôrzik, de nem. Matekon túl kell esni, az elsô két tételre -- ha hibátlanok -- megvan a kettes. Szóbeli: a tanári gárdától függ (vasaljátok ki belôlük jó elôre a tételeket!) és a vizsgabiztosoktól. Miután az én gimimet átvették a ciszterek, kaptunk egy állami és egy egyházi vizsgabiztost. Az egyik irodalom-töri-latin , a másik angol-német szakos volt, de beszélt olaszul is... Mondanom se kell, miután ezek kiderültek reggel 8-kor, az osztály sápadtan várta a folytatást. De nagyon rendesek voltak. Praktikus dolgok: irodalomhoz ki van téve egy rakás könyv, verseskötetek, szöveggyűjtemény stb. Ezeket célszerű átlapozni, mielôtt nekifekszel kidolgozni a szóbeliket, pl. "Az ember tragédiájához" komplett Madách életrajz és némi elemzés volt gyárilag mellékelve a könyv hátuljában. Töri: térkép, térkép és térkép! Lényegében minden rajta van, dátumok, helyek, békekötések, csaták stb. Plusz jól néz ki, ha kiviszed és bôszen mutogatod, hogy ki, merre, mikor -- teljesen úgy néz ki, mintha megtanultad volna :). Kihúztam az elsô vh 1914-16-os szakaszát; úgy kellett lelôni a végén. Az egész osztálynak szerencséje volt, mert hozzánk kedves töritanárunk berakta '56-ot is, amit senki nem volt képes megtanulni, de valamilyen csoda folytán mindenki elkerülte. Rendes volt mindenki, egy srác bukott matekból írásbelin, de szóbelin ôt is átrugdosták. Én összesen egy hetet tanultam az egészre, -- two in one, felvételire is -- elég volt. Mérd fel képességeidet, agykapacitásodat, nem kell agyonerôltetni magad, de tanulj rá. Tényleg nem lesz ennél könnyebb vizsgád; én római jog elôtt többször visszasírtam...