Gedeon bá a nők bálványa Creative Commons License 2002.03.22 0 0 topiknyitó
Protokollfürdő lesz a Király?

A Külügyminisztérium szeretné megszerezni a műemlék épületet

A Külügyminisztérium szemet vetett a Király fürdőre, amely a minap – a Rudassal együtt – felbukkant a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) eladásra szánt ingatlanjainak listáján – értesült lapunk. A tárca információink szerint a közönség elől hermetikusan elzárt, exkluzív hellyé alakítaná a fürdőt.

A Király és Rudas fürdő eladására készül a KVI. A hivatal hasznosítási vezérigazgató-helyettese, Cserepes Tibor a Népszabadságnak elmondta: az épületek műemlékek, így nem kerülhetnek ki az állami tulajdonból, ezért csak a tulajdonjoghoz hasonlító vagyonkezelői jogok értékesítését tervezik. E jog birtokosa az épületet nem adhatja el, nem terhelheti, de a tulajdonossal megegyező jogokat gyakorolhat. A KVI-nél a konkrét értékesítési terveket még ezután dolgozzák ki.

A két fővárosi fürdőépületet ingyenesen használja a főváros. Az értékesítés előtt az állam egyeztetni fog a használókkal, nem a fejük fölött adják át a vagyonkezelői jogokat – ígérte Cserepes. Az viszont valószínű, hogy az ingyenes használati jogot az eladás előtt vissza fogják vonni. Az értékesítésből származó bevétel a KVI illetékese szerint megteremtheti az alapot a leromlott állapotú épületek felújításához.

Más forrásból ugyanakkor megtudtuk: a Külügyminisztérium szemet vetett a közelében lévő Király fürdőre, amelyet a publikum elől zárt, exkluzív pihenő-kikapcsolódó helyként üzemeltetne tovább, mindenekelőtt a tárca prominens külföldi vendégeinek örömére. Információink szerint a minisztérium két levelet is írt a KVI-nek, amelyben erről az elképzeléséről tájékoztatja a kincstárt.

A minisztérium szóvivői irodája lapzártánkig nem tudott választ adni a fürdővel kapcsolatos terveiket firtató kérdésünkre, a vagyonkezelő illetékese pedig állítja: nem találkozott az általunk említett levelekkel, s nem ismeri a tárca ezzel kapcsolatos szándékát. Cserepes Tibor ugyanakkor hozzátette: elvileg lehetséges, hogy egy költségvetési szerv megkapja egy állami tulajdonú műemlék épület vagyonkezelői jogát, és azt hasznosítja. Lehetségesnek tartja, hogy van olyan külügyes érvrendszer, amely szerint a minisztériumnak bizonyos feladatai ellátásához szüksége van a fürdőre.

A fővárost még nem kereste meg a KVI a két fürdő eladása kapcsán – közölte lapunkkal Somlyódy Csaba, szocialista városházi képviselő, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Rt. felügyelőbizottságának elnöke. Ugyanakkor elmondta: a Vagyonátadó Bizottság (VÁB) határozatát, amely szerint a fürdők ingyenes használati joga a fővárosé, nem lehet egyetlen tollvonással visszavonni. A KVI-nek be kellene bizonyítania, hogy a főváros elhanyagolja a rábízott értékeket; ehhez persze előránthatná a műemlékvédelmi törvény azon passzusát, amely szerint a műemléki kötelezettségének eleget nem tevő kezelőktől meg lehet vonni a használati jogot, ez azonban cinikus és álságos volna. A KVI mint az állam képviselője ugyanis egyetlen fillért sem költött a két épületre, miközben a főváros, amely nincs is birtokon belül, hozzávetőleg kétszázmillió forintot áldozott rájuk az elmúlt években. Somlyódy megjegyezte: a KVI még azt is igyekszik megakadályozni, hogy a BGYH folytathassa a két fürdő rekonstrukcióját. Amikor a cég 2000-ben el akart indulni a Széchenyi-terv-pályázaton, hogy újabb pénzeket szerezzen a felújításokhoz, a kincstár megtagadta a pályázat feltételéül szolgáló tulajdonosi hozzájárulást (ezt, mint annak idején beszámoltunk róla, csak azzal a feltétellel adta volna meg, ha az önként lemond használati jogáról. Nem mondott le, viszont így is beadta a pályázatot, amelynek elbírálása folyamatban van). Az fb-elnök szerint a Királyt és a Rudast a fővároson kívül másnak eladni gazdaságilag is irracionális volna. A két fürdőből ugyanis csak a puszta falak és a tető az államé, minden más a fővárosé. A KVI még a vizük fölött sem rendelkezhet, így nehezen elképzelhető, hogy akadna befektető, akinek megérné a vásárlás. Kérdésünkre, ha a fővárosnak felkínálnák a két fürdőt, megvenné-e, Somlyódy közölte, hogy igen, de csak akkor, ha tulajdonossá válhatna. Ehhez törvényt kellene módosítani – mondta.