Kluivert, az 'életveszélyes' támadó
A holland csatár elismerte, hogy csak három gólt lőtt a pláviknak
Az EB góllövőlistáját immár (csak) holtversenyben vezeti a holland Patrick Kluivert, mert az UEFA – részben Kluivert saját állítása alapján – felülvizsgálta a jugoszláv-holland meccs gólszerzőit. Ennek ellenére érdemes megnézni, hogyan alakult az egykori Ajax-támadó, jelenleg Barcelona-sztár pályafutása, hiszen az Európa-bajnokság egyik legfontosabb szereplője lett a színesbőrű csatár. Kluivert a jugoszláv Milosevicshez hasonlóan öt gólt lőtt eddig a tornán, s ellentétben a plávik sztárjával, ő még javíthat is eredményességén.
Sz. I. M.
2000. június 27., kedd 10:57
Kapcsolódó anyagaink:
• Hollandok a csúcson, jugoszlávok a mélyben
• Kluiverték kiütötték a plávikat
Sztárom a párom
Az összehasonlítás nem alaptalan a délszláv csatárral: Kluivert és Milosevics életében is voltak nehéz pillanatok, igaz, a holland játékos nem csupán a pályán került borzalmas helyzetekbe: a bíróság el is ítélte egy 47 éves asszony elgázolása miatt, később pedig egy fiatal nő megerőszakolásával vádolták, igaz, ez utóbbi vádat ejtették ellene.
Ami a focit illeti: Kluivert pályafutásának mélypontja olaszországi szereplése volt (Milosevicsnél ugyanez Angliában következett be). Pedig a fiatalon Itáliába szerződő csatárt óva intette Olaszországtól akkori mentora, Frank Rijkaard, Kluivert azonban nem hallgatott rá: összesen hat gólt lőtt a Serie A-ban, s ekkor a nézők fütyülését hallgatva rájöhetett: Rijkaard nem rossz tanácsadó…
A kezdetek
Patrick Kluivert 1976. július elsején született Amszterdamban, Hollandiában – egy suriname-i eredetű családban. A 188 centiméter magas, 79 kilós támadó fejjel, mindkét lábával életveszélyes helyzeteket teremt az ellenfél kapuja előtt (de mint láttuk, nemcsak ott).
Az Európa-bajnokság góllövőlistája
5 gól
Kluivert (holland)
Milosevic (jugoszláv)
3 gól
Sergio Conceicao (portugál)
Nuno Gomes (portugál)
Zahovic (szlovén)
A színesbőrű támadó pályafutása kapcsán rendkívül sok a bizonytalanság. Szinte minden forrás más adattal szolgál arról, hogy mikor csatlakozott Patrick Kluivert az Ajaxhoz: 7, 10, illetve 17 éves életkort emlegetnek, s azt, hogy egy kiscsapattól a Schellingwoudétól került az amszterdami sztárgárdához. Az igazság az lehet, hogy már nagyon korán bekerült az Ajax világhírű futballiskolájába, nevelőprogramjába, de természetesen az első „éles” meccseit nem a nemzetközi hírű csapatban játszotta.
Első Ajax-meccsét a holland szuperkupán játszotta, 1994. augusztus 21-én, a Feyenoord ellen. Ezen a találkozón lőtte egyébként első gólját az Ajax színeiben.
Győztes gól a BL-döntőben
Az Ajax edzője 1991 és 1997 között Louis van Gaal volt, aki például a Ferencváros ellen is vezényelte a holland együttest. Legnagyobb sikerüket 1995-ben érték el, a Bajnokok Ligájának megnyerésével: a döntőben az AC Milant győzték le – ki más szerezte volna az egyetlen gólt, mint a csereként beállított Kluivert. A gólpasszt egyébként nem akárki adta: a jelenlegi holland szövetségi kapitány, Frank Rijkaard…
A suriname-i származású csatár – talán nem véletlen - 1995-ben elnyerte a legjobb európai játékos címét a 23 éven aluliak korosztályában.
Kluivert teljesítménye számokban
Szezon Csapat Meccs/gól
1994/95 AFC Ajax 25/18
1995/96 AFC Ajax 28/15
1996/97 AFC Ajax 17/6
1997/98 AC Milan 27/6
1998/99 Barcelona 35/15
Van Gaal mind a mai napig a legsikeresebb Ajax-edző volt, vezetésével a csapat hároszor nyert nemzeti bajnokságot (1994, 1995, 1996 – Kluivert az utóbbi kettőben működött közre), negyedszer hódították el a rangosabb európai futballkupát, a Bajnokok Ligáját (1995), megnyerték a Világkupát (1995-ben), az európai Szuperkupát (1996) és holland szuperkupát (1993, 1994 és 1996 – a színesbőrű csatár természetesen csak a két utolsó győzelemben volt részes).
Kluivert derekasan kivette a részét ezekből a sikerekből, amelyeket tovább fokoz, ha hozzátesszük: 1996-ban BL-döntőt vesztett az Ajax, 1995 utáni duplázásukat ugyanis a Juventus megakadályozta.
A holland csatár 1997-ig maradt Amszterdamban, ekkor került az olasz AC Milanhoz – ahol nagyon gyengén szerepelt, összesen hat gólt rúgott. Egy év múlva 13,8 millió dollárért a spanyol (katalán) FC Barcelona vásárolta meg. A katalán együttesben aztán újra együtt dolgozhatott egykori mesterével, az ajaxos van Gaallal.
Rijkaard nem rossz tanácsadó…
Van Gaal a Barcelonával már nem ért el ehhez hasonló sikereket: a Kluivertet is leszerződtető csapat legjelentősebb eredménye a spanyol bajnokság megnyerése volt 1999-ben.
A Barcelonánál az utóbbi időben nem ment jól sem van Gaalnak, sem Kluivertnek: a holland edzőt életében először „utálták ki” munkahelyéről – a szurkolók nem bocsátották meg a bajnokság és a Bajnokok Ligája elszalasztását. Kluivert pedig sok piros lapot szedett össze, és egy játékostársának megütése miatt hosszú eltiltást is kapott. A Mallorca elleni balszerencsés mérkőzés után egyébként Kluivert csapattársával együtt bírálta a később távozásra kényszerülő van Gaalt.
Franciaországi VB: elődöntőt érő találat
Az 1998-as világbajnokságon Kluivert csodálatos góljával jutottak tovább a hollandok Argentína ellen a negyeddöntőben, az elődöntőben azonban véget ért – egyáltalán nem dicstelen – szereplésük. A színesbőrű csatár ezt megelőzően szerepelt már az 1996-os Európa-bajnokságon résztvevő holland csapatban.
Most vasárnap azonban az UEFA határozata értelmében Patrick Kluivert „nem csinált történelmet”, amikor az EB negyeddöntőjében a hollandok hat góllal (egy ellenében) legyőzték a jugoszlávokat: az európai labdarúgó szövetség ugyanis megállapította, hogy a meccsen Kluivertnek tulajdonított négy gól közül a harmadiknál Govedarica lábáról került végül a labda a plávik hálójába, így hivatalosan csak három találat fűződik a holland sztár nevéhez.
Kluivert így negyvennegyedik válogatottsága alkalmából a huszonnyolcadik gólját könyvelhette el. Nem mindennapi pályafutása azonban nem volt mentes a törésektől sem, s ez sajnos nem csak átvitt értelemben igaz…
Csáó!