noway Creative Commons License 2002.01.15 0 0 31
Szia antroposz!

Gibson sci-fi (pontosabban cyberpunk) író, csak azért említettem, mert az ö regényeiben szerepelnek tipikusan a társadalom belsejében kialakuló, zárványszerü kis közösségek. (Egyébként antiutópisztikus környezetben játszódó, de szvsz alapvetöen az emberhez méltó életröl szóló regényei vannak (Neuromancer (Neurománc) talán a legismertebb), én nagyon kedvelem öket.)
Azt írtam, hogy az istenhit fennmaradásának szükségszerüségét nem látom. A vallás szerintem szükségszerü velejárója (söt, lényege) a kultúrának, így bármiféle társadalomnak vagy közösségnek is. Bár valószínüleg tágabban értelmezem a vallást, mint te...
Az istenhit nélküli világot én nem képzelem különösebben üresnek. A legkorábbi közösségekben még nem volt istenhit, az csak a társadalmi szerkezet tagolódásával jött létre, és szerintem a társadalmi szerkezet ismételt egyszerüsödésével újra eltünne. (Amivel nem azt mondom, hogy minden transzcendens hit eltünne, de legalábbis átmenne egy mélyebb, külsö megnyilvánulásokat kevésbé igénylö formába.) Egyébként a Brave New World minden, csak nem istenhit nélküli, van benne isten, templom, ima, rituálék...

Előzmény: antroposz (28)