vikoca Creative Commons License 2001.12.27 0 0 17
Banyek, ma nincs kedvem dolgozni, hat kifejtem erdemben mit gondolok.

Nem tudom, honnet veszitek, hogyan mukodik egy multi, vagy egy "nagy" ceg, de akkorakat lottok melle, hogy meg. Dolgoztatok valaha ilyen cegeknel?

Kimondottan szeretik az ilyen helyeken a palyakezdoket - es nem csak a programozok, informatikusok, tervezomernokok eseteben, hanem akkor is ha kozgazdasz, vagy barmi egyeb magasan kvalifikalt ertelmisegi munkaerore van szukseg.
Ennek az az oka, hogy a friss diplomasnak nincsenek hatarozott elkepzelesei, sem pedig tapasztalatai arrol, hogyan kellene egy vallalatnak jol mukodnie, ezert konnyebben elfogadja es magaenak erzi a munkaado ceg munkastilusat es szervezeti berendezkedeset.

Egy foiskolarol frissen szabadult ifjonc - felteve ha szakiranyu volt a kepzese - a leheto legjobb programozo, mivel hajlando megcsinalni, altalaban ismer tobbfele programozasi paradigmat, tobbe-kevesbe gyakorlott, de meg alakithato. Jobb programozo az ilyen ember, mint Ko Geza, aki a CsodaSzoftver Ltd. senior fejlesztoje mar ket eve, mivel ez a Ko Geza bar nagyon jartas konkretan a CsodaSzoftverek tervezeseben, de lehet hogy a WonderSzoftver egeszen mas tipusu cuccokat csinal, amit maskepp kell, masok a szempontok, satobbi. Tovabba nehez lesz Ko Gezat betanitani, mivel o egy senior fejlesztogore volt, ezert presztizsbol is vitatkozni fog olyasmin, amin Fu Bela friss diplomas nem tenne.

Tovabba, az embertelen munkatempo inkabb a kisebb cegekre jellemzo, mivel a kis meret miatt kisebb a rugalmassag is. Ha csostul jon a munka, mindenki el lesz havazva, es gyakran a ceg kozeptavu lete a tet. Nagyobb ceg eseteben a kampanyszeru feladatok el tudnak oszlani az emberek kozt - persze csak akkor tortenik igy tenylegesen ha eleg jo a menedzsment.

Foiskola-tema. Nyilvan nem a neve szamit, persze. Ugyanakkor teny es valo, hogy igenyes fejlesztoi munkara olyan embereket keresnek, akik kepzettek, tehetsegesek es van munkamoraljuk. Ezek az emberek pedig donto tobbsegben harom bizonyos helyrol kerulnek ki, marmint az orszagon belul. A negyedik aranybanya a kolozsvari egyetem. Aki nem hiszi, kerdezzen meg egy fejvadaszt, vagy egy "nagy" szoftverhaz fejlesztesi vezetojet, illetve HR menedzseret.

Mindaz amit leirtam, meg egyszer mondom, fejleszto programozokra vonatkozik, tehat nem rendszergazdakra, halozattelepitokre, karbantartokra.

Na zaporozzanak az ellenerzesek.