APT Creative Commons License 2001.12.24 0 0 3245
GLASHUETTE: No ebben teljes köztünk az egyetértés. Csak én az új alatt tényleg újat értek (mint ahogy céloztál arra, hogy pl: a billegő helyett valami mást). Ennek a jeleit azonban én nem érzem pl: a LANGE minimum százötven éve ismert, minden órás által tanult megoldásokat alkalmaz, és az L.U.C 1.96 is roppantmód emlékeztet engem egy 50-es évekbeli PATEK szerkezet újratervezésére. És manapság mindenki más is inkább csak ezt teszi. Még az Omega által most újdonságként bevezetett George Daniels féle Co-Axial gátszerkezet is számomra igencsak egy, az UNION által védjegyzett jó 150 éves karos kronométer gátszerkezet egyfajta - alapos - átalakításának tűni. (Ugyanigy az autóiparban például a most kihozott új modellek semmiféle újdonságot nem tartalmaznak a 60-as évek jobb modelljeihez képest (már akkor is volt elektronikus befecskendezés és blokkolásgátló, csak kuriózumnak számított), inkább csak nagymértékben tökéletesedtek a megoldások. A jelenlegi kutatási irányok is inkább csak az ismert megoldások továbbfejlesztgetései (hidrogénüzem, gázüzem, hibridhajtás stb...). Semmi olyan nincs ebben, amit 150 éve mondjuk Jedlik Ányos ne tudott volna, de legalábbis ne lett volna képes megérteni! De ha valaki kihoz majd egy hidegfúziós generátort, az valóban igazi áttörés lesz!) Épp G.R.Lang (ChronoSwiss) szavai azok, hogy: "Az óraiparban a szakmai csúcs valahol a XIX. század végén volt, azóta csak a megoldások letisztulása, tökéletesítgetése zajlik." Igazi újdonság azóta a csak az elektromos-elektronikus bázisú időmérők megjelenése volt. Én ezen annyit kiegészítenék, hogy azóta szinte forradalmi fejlődés volt a metallurgiában, és a nagyüzemi finommechanikai technológiában, és ez lehetővé teszi, hogy a jelenlegi konstrukciók - bár a régiekkel azonos elveken működnek - még is sokkal olcsóbban, sokkal jobb eredményeket érnek el. Mint az autóiparban - a forradalom ott sem tudományos, hanem technológiai volt. Ha engem kérdezel, akkor technikailag is valódi újdonság pl: az Ulysse Nardin FREAKjának gátszerkezete, bár ez is valahol a kronométer gátszerkezetekkel rokon. A GLASHÜTTE vagy CHOPARD esetén én semmilyen olyan megoldást nem látok, amelyet egy 1890-ben élő igazán jó és tájékozott órás már ne ismert volna, és ami miatt ne tudott volna az órához hozzányúlni. A kivitel és minőség, a mai kenőanyagok láttán azonban biztos, hogy a nyála csorgott volna! Ez akkor nem volt elérhető!

ORAGYUJTEMENY

Előzmény: glashuette (3244)