sansalvador Creative Commons License 2001.12.11 0 0 529
Szia AUE!:-)

Nos éppen gondolkodtam a fogyasztási problémádon. Megpróbálok az autóm fogyasztási adataiból kiindulni. Arra gondolok, hogy a hideg idő mennyire emelheti a fogyasztást. Természetesen minnél hidegebb van, annál több üzemanyagot fogyaszt az autó. Szvsz pár minusz fokkal mélyebb hőmérséklet változásnál, már nagyságrendileg nagyobb lehet a fogyasztás. Mondom a példát:

Amikor mentünk a talira, a 406 computere a benne lévő 300 km-re 9.6 l/100 km átlagfogyasztást jelzett. Az ugye nem vitás, minnél több km van a kocsiban tankolás után (tehát amivel a computer számol) annál inkább kevésbé módosul az átlagfogyasztás a tank egészére viszonyitva. Az út az M7-esen 100 km volt. Siófoktól Fehérvárig standard -16, -12°C volt a kinti hőmérséklet. Budapestig nőtt -9 °C-ig. Szóval qrva hideg volt. Az autópályán végig 140-160-es tempót tartottam. Mivel relative sűrűn járom ezt a szakaszt, tudom, hogy egy ilyen sebesség mellett 0, +5 °C-ban az átlagom hasonló megtett km mellett mindig csökkeni szokott, akár egy litert is. Azaz egy már megtett 300 km/9.6 liter átlag egy Siófok-BP-Siófok kb +200 km-e után 500km/8.6 liter is lehet az átlagfogyim, ami azt mutatja, hogy a kocsi egy ilyen tempo mellett olyan 7-7.5 littyó körül eszik kb.

Namost ez esetben (a tali napján) Budapestig nemhogy csökkent a fogyasztásom, hanem nőtt. Tehát indulásnál volt az a bizonyos 300km/9.6L. Érkezésnél 400km/9.8L. Azaz a 100 megtett km alatt jóval 10 felett evett a gép, hiszen a már meglévő átlagomat felfelé mozditotta. Azaz -16°C-nál 150 km/h-nál 12 litert is bekaphatott. Ez plusz fokokban nem több 8-8.5 liternél. És itt egy 2.2-es benzinesről beszélünk.

Visszafele nem volt hidegebb -7°C-nál, az átlagom visszament 9.6-ra, igaz max 130-140 volt a tempo. Tehát látható, hogy a -7 és -16 °C között mekkora nagyságrendi különbség van a fogyasztásban, annak ellenére, hogy nálam a 140-150-es tempo "szinte" alapjárat, a kényelmes utazó a 180-190-es tempó. Ezért ha méréseid hasonló hidegben zajlottak, akkor egy 1.6-os motor is megeheti a 10-et ott, ahol az enyém a 12-őt.

Szerintem várj még és tényleg figyeld a fogyasztást, hiszen az elmult időszakban a hideg miatt nálam is nőtt a fogyasztás. Persze ettől még lehet, hogy igazad lesz, én csak a nagyon hideg idő hatására próbáltam rámutatni.