BahnScorper Creative Commons License 2001.11.05 0 0 42
Üdv!

Előhozom ezt a topicot, mert szeretnék benne egy true storyt megírni.

Két hete elmentünk kirándulni egyet családi szinten Komárnoba. Az ottani utcák tele voltak plakátokkal, melyeken a Zámbó família díszelgett, és az emlékkoncertet hirdették. Ez annyira nem izgatott fel, hiszen tudtam, hogy nemcsak a magyarság, hanem a honfitársaink sokaságára jellemző primitívség sem ér véget országunk közigazgatási határainál. Elslattyogtunk a vár irányába is, ahol van egy park, amelynél a helyi buszok némelyikének végállomása van. Itt a parkban egy mellszobor állt, mely egy királyt ábrázolt, ezt onnan lehetett tudni, hogy aranyszín bevonatú szentistváni korona állt a feje fölött két kovácsoltvas tartó segítségével. Én a szobrot először Mátyásnak majd Nagy Lajosnak tippeltem, de mint kiderült, V. László volt a delikvens. Anyám hirtelen megszólalt: "Ez úgy néz ki, mint a Zámbó Jimmy!" Ebben volt némi igazság, mert a korona mellett a szobor haja és arcvonásai is emlékeztettek egy kicsit a nemzet bányarémére, de a kölönbség azért érezhető volt...

De amikor körüljártam a szobrot, láttam, hogy nemcsak anyám vélte így! A szobor talapzatának hátulján ugyanis ott állt, hogy Zámbo Dzími meg hogy Királ!!! Így, jó szlovákosan, ami ugyan magyargyűlölet fűtötte valami, de sajnos e téren is telitalálat...

Groteszk módon hát, de mégiscsak kapott eszerint ez a randaság szobrot...