Ez is egy érdekes megközelítés, de érdemes hozzátenni, hogy a barbár népek integrálódása a fejlettebb kultúrákba egy igen régi folyamat. A hellének és rómaiak ősei (dórok és latinok) is barbárokként érkeztek a mediterrán térségbe, és az előttük ott élő népek szintén. Vagyis a mai európai kultúra egy folytonos, igen hosszú ideig tartó szintézis eredménye volt, a mediterrán régió és az északi barbárok között. A kereszténység nyugati elterjedése ennek a folyamatnak a lezáró fázisa volt. Valóban más a helyzet keleten, ahol a korai keresztény és zsidó hagyomány sokkal erőteljesebben fennmaradt, és a mai napig áthatja az ortodox keresztény államokat, nem éppen előnyükre.
igaz a mai európai népek jelentős részére, talán csak az olaszok jelentenek kivételt.
Még az olaszok sem, középkori vezető rétegük a longobárdok voltak az egyik legbarbárabb nép Itáliába érkezésükkor Eu-ban, sokkal inkább mint a gótok korábban. Érdekes látvány lehetett, hogy sokáig egymás mellett létezett a pápaság intézménye és a vérivó, Wotant imádó, emberáldozatokat bemutató germánok hercegségei.
Az én terminológiám szerint nem a kereszténység volt ami fennmaradt, hanem róma egykori kultúrájának egy része.
Szerintem is, a kereszténységnek jobban meg kellet változnia végül, hogy elfogadhatóvá váljon, mint a római tradíciónak.