Thoughts Creative Commons License 2001.09.11 0 0 167
Kedves ID és Mr Spock!

"Mondjuk, hogy mit nevezel céloknak (tobbes szamban) egy ontudatlan folyamatban?" (Spock)
Mondjuk azt, amikor a macskámnak pisilnie kell, és megjelenik a fejében az alma és annak elérhetősége.

"Mert ha egy kozbeeso allapotot is célnak tekinthetunk, akkor elmeletileg vegtelen szamu célok leteznek minden folyamatban, egeszen addig, ameddig az "eszebe jut" akarmilyen arra kepes lenynek." (Spock)
1) végtelen számú célt csak végtelen számú információ alapján lehet kiszámolni, ez azonban nem adatott meg nekünk
2) az pedig épp a kérdés, hogy vajon mik a célok!

"tehát az egyetlen állandó leírása a "cél"-nak az azok a szavak, mellyekkel saját magad vagy más számára megfogalmazod. de ezek minden szituban mást fognak jelenteni." (ID)
1) a szavak is megjelennek ingerületként
2) az nyilvánvaló, hogy minden különböző szituban különbőző lesz a célom

"ezért, amit az előbb kifejtettem, mert a modell nem állandó, pedig a "cél" eközben nem változik" (ID)
Hogy érted ezt?
Még ha az a célom, hogy csokit vegyek és ezért megyek a boltba, a cél megváltozhat, már miért ne? (Rájövök, hogy most inkább rágóznék.)

"de ehhez az kell, hogy a "cél" valamilyen változatlan formában ingerként bármikor bejuthasson a modellszámítást végző részbe" (ID)
1) a cél változhat
2) már a cél is számítások következménye
3) attól még, hogy elhatározom a csokivásárlást, bőven elfelejthetem (de ez nem változtat azon, hogy az cél volt, vagy még most is az, csak nem vagyok tudatában)

"de mindenképpen fontos, hogy a "cél" nem leírja, hanem megjelöli az a szituációt amit el kell érni"
Persze, ha ezt úgy érted, hogy leírni csak azt a szitut lehet, amiben adott pillanatban szerepelek. A cél egy számítás eredménye, ilymódon az csak megjelöli, hogy milyen szituációt kívánok teremteni.

"Peirce (ha jól írom) féle 3 jeltípus (ikon, index, szimbólum) közül azt hiszem a "cél" leginkább index, abban az értelemben, hogy a "cél"-nak következménye lesz az, hogy bekövetkezik a szituáció, melyet jelöl. nyílván a következmények láncolata rajtad halad át. a lényeg, hogy nem leírja azt a szitut, hanem kiváltja a cselekvést a szituáció elérése érdekében."
Ha ez így fejeződne be: "...egy, az agy által kiszámított modellel.", akkor tökéletesen egyetértenék.

A kérdésem tehát, ID-hez:
Mi bajod van azzal, hogy a célok objektíve léteznek? (:

ui
A dologba még mindíg bele lehet kötni azzal a kérdéssel, hogy célnak minősül-e egy elérhetetlen cél. Szerintem igen. (Legalábbis ez leegyszerüsítené a kérdést! :)
(Pl. célom, hogy az űrbe ugorjak, az udvarról.)