HoMano Creative Commons License 2001.06.23 0 0 169
Supremacy !

Hat ez hihetetlen, hogy megint csak annyit irtal, hogy kuszak voltak az ellenveteseim.

Szerintem vilagos, hogyha valami nem hozhato letre, az nem letezik, es igy nincs is ertelme rola beszelni, nemhogy bizonyitana valamit. Marpedig a kinai szoba Searle ertelmeben nem hozhato letre. Kb. olyan, mint arrol beszelni, hogy elvileg nagyon konnyu optimalisan jatszo sakkprogramot irni, csak be kell jarni a jatek teljes fajat.

Az meg, hogy valaki elvileg memorizalni tudna az osszes szabalyt megertes nelkul csak meg jobban ramutat, hogy mennyire el van rugaszkodva a gondolkodasa mindentol. A tenyleges, lehetseges, elvileg lehetseges, es a lehetetlen kozt en ugy erzem folyamatos az atmenet, es a gondolatkiserletek erejet epp az adja, ha erezzuk, hogy mi az az absztrakcio, ami meg ertelmes, es mi az, ami mar nem. Tulajdonkeppen megis lehet ertelme beszelni Searle gondolatairol, mert egy ellenpelda is segithet a helyes gondolkodas elsajatitasaban. :)

Ha megis beinditanank a kinai szoba projektet, akkor a teljes rendszer nem csak a kinai szoba, hanem az a szemely vagy csoport is, akik beirtak a szabalyokat. Ha pedig a letrehozo szemelyeket kivesszuk a rendszerbol, akkor ket eset van: vagy a rendszer elkezd elavulni, es hamarosan mar nem megy at a teszten, vagy pedig tenyleg intelligens. Szerintem a fogalmi gondolkodas olyasmi, ami nelkul nem kepzelheto el intelligencia.

Searle ellenvetese persze igaz a legtobb kiserletre, amit MI cimkevel lattak el. De ez nem jelenti azt, hogy elvileg sem hozhato letre intencionalitassal biro rendszer.

Az, hogy a hamburgerre, mint fogalomra milyen agyi ingeruletminta lesz bennunk aktiv, az nyilvan ugyanugy csak reprezentacio kerdese, minthogy hany byte-on taroljuk. Hogy megis valami ertelmet probaljunk ebbe a vitaba vinni, azt kerdeznem meg, hogy milyen kriteriumok alapjan kulonbozik a mi fogalomhasznalatunk attol, amit egy mesterseges rendszerben letre lehet hozni.

Nyilvan lehetseges olyan programot irni, aminek a hamburger kepere, es a hamburger szora is ugyanaz jut eszebe, azaz mondjuk az adatbazisanak ugyanazon reszet tolti be a memoriajaba.

Előzmény: supremacy (164)