quantum Creative Commons License 2001.06.14 0 0 5
Örülök jonatán, hogy hasznodra lehettem, remélem minden rendben lesz a tartóssággal tartósítószer nélkül is.
Valamit azonban helyesbítenem kell, a gőzölés( gőzben dunsztolás) itt a teli üvegek forró vízben való tartós melegentartását jelenti, valami pasztörizálás-félét, csak a hirtelen lehűtés nélkül. Azt írtam, hogy a cseresznyebefőttnél teljesen fel kell önteni a cseresznyét a felöntőlével, hát nem egészen, maradjon a perem alatt még hely ahhoz, hogy ha forrásba kezd a lé az üvegben, ne akarjon onnan mindjárt kifolyni. Azt is olvastam Katona Zsuzsánál, hogy a Nagy Edény aljára, amiben ez a művelet zajlik ajánlatos egy konyharuhát tenni, mielőtt a teli üvegeket beleállítjuk és felöntjük vízzel. Van még valami speciális gőzölőedény is (alul betétes), meg elvileg kuktában is meg lehet csinálni (bár az meg kicsi, a legnagyobba is max. 3 üveg fér), számomra kicsit bonyolultnak tűnnek... A gőzölés után értelemszerűen hagyni kell az üvegeket maguktól lehűlni, mert szétpattanhatnak a hirtelen nyomás és hőmérséklet-csökkenéstől.
Még annyit, hogy én az idén diab. eperdzsemet ügyeskedtem, fruktózzal és Qittin zselésítőszerrel, azt hiszem, ez utóbbiban sincs tartósítószer, tehát a kritériumoknak eddig ez is megfelel!