Nem tudom mi kesztetett arra, hogy a büvös kocka permutaciocsoportos atfogalmazasabol azt vond le, hogy ez ugyanolyan problema mint a sakkjatek.
Egyreszt a permutaciocsoportgeneralasi algoritmusban nem jatszik explicit szerepet a döntesi fa, masreszt a felhasznalt modszerek is teljesen masok. A megoldas modszere pedig teljesen altalanos: 1000x1000x1000-es büvöskockat is perceken belül kirakna.
A sakknal nincs ertelme aszimptotikus bonyolultsagrol beszelne, mert fix meretü tablan jatszodik, de ugy tünik, hogy lenyegeben valami aszimptotikusan is nehez problemat hordoz magaban, mert nincs (es name is valoszinü, hogy lesz ra) szisztematikus egyszerü algoritmus ami esszerü idön belül megadna egy optimalis lepest: mindig csak a döntesi fa analizalasa lokalis kereses, esetleg brach and bound tünnek hasznalhatonak, ellentetben a permutaciocsoport generalasi problema jol megertett strukturajaval.
A öntudatossagrol:
Legtolso bekezdesed összehord hetet havat: cel,intelligencia,öntudat,elet,szaporodas. Ezek kapcsolata egyreszt teljesen ketseges, masreszt, nem hiszem hogy ha lenne is ilyen egyertelmü lenne, mint amilyennek sugallod. Az öntudatra ebredes nem feltetlenül valami molekulahalmaz inherens tulajdonsaga: ha igy lenne az nagyon erdekes meglepö es problematikus lenne. Ezt viszont kevesen gondoljak, es azok sem ennyire leegyszerüsitve. A holisztikus elkepzeles szerint az öntudat egy bonyolult struktura müködesenek megnyilvanulasa. Akik ezt gondoljak, azok altalaban azt hiszik, hogy az emberi agy lenyegeben Turing gep (azaz szamitogeppel is modellezhetö) ezek a legmegalapozottabb es kutatott elmeletek, de ez ellen szoktak felhozni a kinai szoba (egyebkent igen elgondolkoztato peldajat). Közbensö velemenyek is vannak, de különösebb magalapozottsag nelkül, es altalaban nem tul kidolgozottak (lasd: Penrose, A csaszar uj elmeje).