BahnScorper Creative Commons License 2001.05.15 0 0 133
Nekem is már két éve... hogy rohan az idő...

Én eleve úgy mentem érettségizni, hogy a két nyelvvizsgának köszönhetően két ötös helyből garantált volt. Az írásbelik előtt csak annyit tanulgattam, hogy vasárnap átolvasgattam az irodalomfüzeteket. Megyek be hétfőn reggel, mondják a rádióban a tételeket:

1. Helytállás és hősiesség a XVI-XVII. századi magyar irodalomban - ezt helyből el is felejtettem, mert Balassit utáltam, a szigeti veszedelmet meg még jobban, hisz abból elég erősen szivattak anno

2. Tóth Árpád Esti sugárkoszorú...

Ez lett aztán, mert XX. századi magyar drámát nem tanultunk (3. tétel). Mikor elkezdtem olvasni a verset, nemigen rémlett, pedig tanultuk órán. De aztán mikor olvasom: "Hoppá, ez az érzés ismerős!" Hogy a fenébe ne lett volna az, hogyha annyi Scorpionst hallgatok, és azokból is az ilyen érzés jön ki. Verset elemezni meg tudtunk, az ősi kliséket, melyekre "harapott" az ofő, simán be lehetett építeni. Így aztán "életem legjobb dolgozatát" írtam az ofő szerint (2-ban majdnem alámvágott, és nem szivesen adott sose hármasnál jobb jegyet...). Matekból a központin hoztam ki egy négyest... aztán eljött a szóbeli. Történelmet tanulgattam, meg ki volt gyűjtve a lényeg, attól nem is féltem annyira, pláne, hogy pofázni tudok. És kihúztam a "nemzetközi helyzet 1950-56" nevű tételt, meg szövegelemzésként az Aranybulla 1351-es megújítását. Itt nem volt mibe belekötni, úgy löktem a témát, persze előtte térkép alapján könnyű volt mire építeni. Még azt is benyögtem, hogy '56-ban az oroszok itt keresték a szuezi csatornát. A végén meg az igazgatónőt döbbentettem le, mikor kérték a jegyzetlapot, ami viszont nem volt, mert nem adtak...

A magyar már egy komplexebb téma volt, attól nagyon féltem, meg rendes jegyzetem se volt, így elkértem a csajoktól a kidolgozott tételeket, azokat tanultam. Ezek között ott volt az egyik csaj dolgozata Petőfiről, amire ötöst kapott anno. A beosztásnál meg a legjobb jutott: első nap, de utolsóként, így délelőtt haza tudtam menni még tanulni, és ezt is átnéztem. Utána megyek vissza, és mint kiderült, a veszélyes tételek nagy részét kihúzták előlem. Megyek be, húzok: PETŐFI! Eldaráltam neki a dolgozatot szinte szóról szóra, ofő tök odavolt, aztán nyelvtanból a metaforákról brillíroztam. Így négyes! A csúcs aztán másnap volt. A lány, aki a jegyzetet kapta, szintén akkor érettségizett, mint én, igaz, az elején. Másnap ő is bement "drukkolni", mint én. Elkezdtünk beszélgetni, és mondta, hogy beszélt ofővel, és az meg mesélte neki, hogy milyen jó voltam tegnap magyarból, látszik, hogy tanultam, és látszik, hogy valakinek a jegyzetét használtam. Csaj hümmöghetett, az sicher... :-))))))

és így lett 4,6-os átlagom, amire bazira nem számítottam...