V.László Creative Commons License 2001.04.27 0 0 486
Eddig mindent elkövettem, hogy ne szóljak bele a vitába, mert ilyen ketyerém nincs, működését illetően ezért még csak véleményt sem tudok alkotni, különösen nem tudományos igénnyel. Most sem akarok újabb érvekkel előhozakodni se egyik, se másik oldal mellett. Ha csupán egy tudományos vitáról szólna a történet, most nem is írnám ezt. Azonban mintha nem kapott volna kellő hangsúlyt az a tény, hogy itt nem egy kísérlet eredményét vitatjátok meg, hanem egy régóta forgalomban levő készülék létjogosultsága a kérdőjeles. Ha belegondolok, hogy vettem volna egy ilyen készüléket, most pedig olvasom egyre-másra a kétségeket, hogy egyáltalán létezik-e az a jelenség amiért megvettem, akkor most igencsak becsapottnak érezném magam. Mert lehet tudományos kutatásokban vitatkozni, tévedni, stb. Viszont egy adás-vétel az jogilag szerződésnek minősül, ahol az eladónak garantálnia kell azt amit a portékáról állít, illetve felelősséggel tartozik érte (jogász sem vagyok, de valahogy így van). Ha eladáskor a vevő figyelmét megfelelően felhívták, hogy egy tudományosan nem bizonyított jelenség, esetleg a levegő mozgása hozza forgásba a készülék kerekét, még akkor is lehetnek kétségeim a tisztességes kereskedést illetően. Ennek hiányában azonban azt hiszem egyértelmű a helyzet:egy tudományosan be sem bizonyított működési elvű készüléket forgalomba hozni több, mint nem tisztességes! Egy rossz példa: ha veszel egy TV-t, de otthon kiderül, hogy csak rádióként működik, mert a TV-t még fel sem találták, akkor mit csinálsz? Reklamálsz, nem?