zoliku Creative Commons License 2001.04.23 0 0 topiknyitó
Gondolkodott-e már valaki azon, mennyire rossz időpont a parlamenti választások megtartására a május? Mennyivel jobb lenne már jövő márciusban (lehetőleg a hónap utolsó hétvégéjén lebonyolítani?) Néhány érv:
1. Amennyiben májusban tartják a választásokat, akkor február-március hónapokban még ülésezik a Parlament. A jelenlegi háromhetes rendben ez azt jelenti, hogy valószínűleg kétszer egy hét lesz még a plenáris ülésekre szánva, és az ellenzék alighanem demagóg kampányoláson meg obstrukción kívül másra nem fogja használni. Komoly törvénykezési munka szerintem nem lesz már jövő tavasszal.
2. Ha májusban tartják a választásokat, akkor június végefelé alakul csak meg az új kormány, és addig az Országgyűlés sem folytat érdemi munkát. És nem fog folytatni egészen szeptemberig, mert július elején elmegy az egész törvényhozás szabadságra. Amennyiben márciusban lennének a választások, akkor április végére már összeülne a T. Ház, május elejére lenne új kormány, és egy frissen legitimizált törvényhozás a júliusig hátralévő két hónapban komolyabb munkát tudna végezni, mint egy búcsú előtt álló kampánygyülekezet. Célszerű lenne már idén december végén kimondani az Országgyűlés feloszlatását, és az államfő kiírhatná márciusra a választásokat.
3. A pártok már most kampányolnak. Az MSZP hétvégi rendezvényének hangneme arra utal, hogy igaza volt Kövér Lászlónak, amikor arról beszélt, hogy az MSZP undorba fogja fullasztani a választásokat. Az adófizetők pénzének megtakarítása érdekében jó lenne, ha csak néhány héttel is, de rövidebbre fognánk ezt az időszakot.
4. A májusi időpont aránytalanul nagy előnyhöz juttatja az MSZP-t, mert túl közel van a munka ünnepe, ami az MSZP-nek komoly lehetőséget nyújt sportszerűtlen kampányolásra. A márciusi időpont a nemzeti összefogást jelképező márciusi forradalom ünnepéhez van csak közel, amely ünnep mindenki számára egyenlő esélyeket nyújt arra, hogy megszólaljon.
5. Május elején sok a kerti munka, az emberek egy része otthon marad. Március végén ilyen probléma nincs, az ilyenkor menetrendszerű tavaszi napsütés javítja a közhangulatot, magasabb részvételi arányt hozna.
6. Az 1990-es választásokat, a tényleges rendszerváltást márciusban bonyolították le. Legnagyobb nemzeti forradalmunk is erre az időpontra esett. Március az öntudatos cselekvő polgár hónapja, jelképes lenne, ha végérvenyesen ezt az időpontot jelölnénk ki a választások metartására.