Lama Creative Commons License 1999.02.16 0 0 10
Üdv. mindenkinek!
Sajnos - szerintem - egy új általános világgazdasági válság a jelenlegi felállás szerint gyakorlatilag elkerülhetetlen. Ebben teljes mértékben igaza van Soros Györgynek. Ugyanis annyira általánossá vált a multinacionális cégek dominanciája, hogy törvényen felüliségük szükségszerűen fogja eredményezni az új világgazdasági válságot. Tudatosan írtam törvényen felülit, ugyanis minden ország törvénye mást tesz lehetővé, tehát egy olyan cég amelyik 10 - 20 országban tevékenykedik egyszerre, gyakorlatilag bármit megtehet anélkül, hogy törvényt sértene. Ugyanakkor nem tekintem elkerülhetetlennek a világgazdasági válságot, mert a növekedési tartalékok még közel sincsenek kimerítve. Igaz, hogy az export nem növelhető a végtelenségig, de az egyes országok belső fogyasztása még igen sokáig növelhető - tekintettel a jelenlegi fejlődési különbségekre. Tehát a gazdasági növekedés alap feltétele: a fogyasztás lehetséges növekedése még sokáig adott. Nem is a világméretű telítődés miatt fenyeget válsággal (sajnos), hanem a multik működésének teljes mértékű ellenőrizetlensége. A világméretű gazdasági globalizációra egyelőre csak nagyon halvány a világméretű jogalkotás, s ezáltal a folyamatok világméretű szabályozására tett erőfeszítés. Sajnos a gazdasági globalizáció előbb - utóbb kikényszeríti a politikai globalizációt. A magam részéről ennek a részeként tekintek az EU kialakulására. A gazdaság Európai szintű összefonódására adott válasz: Európai szintű szabályozás. Eddig jó, csak az a kérdés, hogy mekkora a lemaradás, mert közben világméretű összefonódás alakult már ki.