morbiczer Creative Commons License 2001.04.05 0 0 33
Talán éppen azért, mert Horthy keze volt és Mussolini idézet volt rajta. Szerintem egy ilyen emlékmű nem(csak) az elszakított országrészeknek állítana emléket, hanem a Horthy-korszaknak. Abban pedig számomra nem volt gyakorlatilag semmi, ami iatt meg kellene róla emlékezni. Ha tényleg fenn akarod tartani az emlékezést a régi magyar területekről, akkor inkább szervezzenek iskolai utakat Erdélybe vagy a Felvidékre vagy legyen rendes oktatás ezekről a területekről földrajz órán. Én a kilencvenes évek közepán voltam gimnazista és esküszöm, nem emlékszem arra, hogy erről tanultunk volna. Ennek lenne értelme, egy ilyen zászlónak nem sok.

De szerintem a legnagyobb különbség: Én nem gondolom úgy, hogy a határokontúli magyarság gondjait bármifajta határrevízióval lehetne orvosolni. A húszas években ez egy életképes elmélet volt, ha akkor élek, valószínűleg én is úgy gondolkodok és nemcsak azért, mert akkor nem lehetett máshogy gondolkodni a kérdésről. Ez a vonat a második világháború és Jugoszlávia sorsa fényében elment. Nem tudom, hogy ebben a kérdésben mi a te véleményed, de az irredenta, ami az emlékművel kapcsolatban ismételten felbukkan egyértelműen azt sugalja, hogy ez a zászló nem az emlékezés, hanem a változtatás igányánek eszköze.

Előzmény: U-boat (26)