V.László Creative Commons License 2001.01.12 0 0 5
Nem akarom a kedélyeket borzolni, de határozottan emlékszem, hogy a múlt évi tél viszont nagyon húzósra sikerült, elég a gázszámlákra meg a hólapátra gondolnom :-(( És mintha az azelotti télen is hólyagosra lapátoltam volna a tenyeremet.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az idojárás lassú átlagos változását nagyon nehéz rövid távú helyi véletlenszeru kilengésekbol megítélni. A mostani enyhe telünket a Szibériai rekord hidegben (-70 fok) fagyoskodók hogyan ítélnék meg? Úgy láttam a tévében, Amerikában is elég kemény tél van. Azt is megfigyelhetjük, ha USA-ból rekord hidegrol jön híradás, nálunk szinte bizonyosan túl jó az ido. Ha azonban a több évtizedre vonatkozó egész Földre kiterjedo átlaghomérséklet emelkedés hitelt érdemlo (mármint, hogy tévedés kizárt, a mérések metodikája minden részletre kiterjedt stb), a közölt érték tényleg döbbenetes. Csodálkozni azonban nem lehet rajta, ha a szédületes mértéku olaj felhasználásra gondolunk. Sot, azt kérdem, miért csak ennyi? Mennyi olajat lehet még a felszínre hozni? Mert, hogy kibányásszuk az utolsó cseppig, az szinte bizonyos. Biztosan emlékszem, a hetvenes évek olajválsága idején 15-20 évre tették az olajkészletet. Ez már boven eltelt, és most nem is nagyon hallani a kimerülésrol, illetve óvatos ötven évrol néha szó van. Hát, addig ilyen ütemben megfövünk. Bár, ha belegondolok a földtörténeti hatalmas lehülésekbe és felmelegedésekbe, semmi sem biztos...Azokat mi okozta, és milyen gyorsan következtek be? Nem lehet, hogy épp egy ilyen folyamat közepében csücsülünk? Mert azért azt is el tudom képzelni, ha most történetesen csökkenne az átlag homérséklet, a tudósok kis gondolkodás után azt is meggyozoen megindokolnák az emberi tevékenységgel :-) Azért akár igy van, akár úgy, ezt a piszkos olajat igazán felválthtná már valami kellemesebb energiahordozó. Hát nem furcsa, hogy több mint egy évszázada használjuk nagy méretekben, azóta a világ tudománya, technikája többször is korszakot nyitott, de az olaj az maradt. Ha tényleg ennyire nem lehet helyette mást kitalálni, 50 év múlva az esetleg mégoly enyhe telek is nagyon hidegek lehetnek futés nélkül...