Wazull Creative Commons License 2000.12.06 0 0 7562
Kedves Cibet!

Attol tartok, igazad van, es lehet hogy tenyleg nem latom az lenyeget.
Amiben azonban biztos vagyok: a kard utja sem ott kezdodik, hogy kard ki kard allunk egymassal szemben, es vicsorgatjuk a fogunkat. Te is emlitetted az Iaido-t, ami eppen arrol szolna, hogy ugy vegyem elo a kardot, hogy az ellennek a legnagyobb kart okozzam. Nemcsak verbalisan. A Kendo es Iaido, Battodo, meg ki tudja meg milyen stilusok nem a Meiji-restauracio idejen keletkeztek, nem is a puska Japanba kerulesekor. Annal joval regebbi rendszerek. Az, hogy ma milyen formaban gyakoroljuk ezeket, az mas kerdes, erre most inkabb nem ternek ki megint. Mivel anno tenyleg az ember elete mulott azon, hogyan forgatja (veszi elo) a kardjat, ezeknek nyilvan a klasszikus korokban is voltak iskolaik, illetve elozmenyeik. Az mar tobbszor elokerult itt a topic-ban is, hogy mivel manapsag mar nem szokas gulyashust apritani felebaratainkbol, ezert ezen stilusok inkabb befele fordultak, a lelek edzeset (is) celozzak meg. Attol azonban nem hiszem, hogy peldaul egy iaidostol csak ugy el tudnam venni a kardjat. Ha mondjuk nem szepen kernem tole... ;-)))
Az Iaido szituacios tortenetei amiket leirtal, azok arra valok, hogy az ember tudja valahova kapcsolni a mozgast amit csinal, ne csak a levegobe hadonasszon oraszam. Egeszen mas tortenettel is ugyanugy mukodnek. :-)))
Gondolom, a nem fegyveres muveszetek kataihoz is vannak tortenetek. Kendo-ban a katak nagyon egyszeruek, altalaban ket vagasbol allnak, ezert ezekhez meg nem hallottam ilyen segito tortenetet :-)))
Ami nekem furcsa volt, az, hogy ugy tunik, minden stilusnak van valami titkos technikaja arra, hogyan szedjuk el valakinek a kardjat, vagy ha nala hagyjuk is, akkor hogyan pofozzuk hazaig az illetot... :-)))

Előzmény: Cibet (7561)