Graff Zoltan Creative Commons License 2000.10.20 0 0 20
Szevasztok!

Az Egely-kereket a Parajfalo klubbban is vizsgaltuk 1998-ban. A vizsgalatbol iromany szuletett, ami egyreszt megjelent az Elet es Tudomany 1998/16 szamban, masreszt olvashato az interneten is. Innen elerheto:
http://zotyo.hu/para/paraolv.htm

En is reszt vettem a kiserletekben. Lassuk a tapasztalataimat:

- En balkezes vagyok, a kerek forgasi iranya nem ezen mulik, hanem azon, hogy melyik kezzel probalod forgatni. Minden egyes alkalommal (szaznal tobbszor probaltam, egy hetig nalam volt otthon) ugy forgott, hogy a tenyer felol az ujjak fele. Bal kezzel probalva persze ez pont az ellenkezoje, mint jobb kezzel probalva.

- Semmifele osszefuggest nem tapasztaltam a kerek forgasi sebessege es a sajat erzeseim kozt (mennyire ereztem magam fittnek). Sot, pont egy
gyomorrontas utan (hanyas, stb) forgattam meg legjobban (20-al).

- A kiserlet kozben mertuk a kez homersekletet, es a tenyer kb. 2 fokkal melegebb, mint az ujjak fele. Ettol kialakul legaramlas, amit fusttel
lathatova is tetttunk. Azt hiszem meg is van meg videon az egesz.

- Roppant ovatosnak kell lenni a kerekkel. Nagyon erzekeny. Ha a szobaban valahol barmi mozog, azt megerzi. Sot, a sajat lelegzesed is konnyen bekavarhat. Nagyon lassan, ovatosan, lehajtott ejjel, a levegot magad fele kifujva nem zavarja csak a kereket.

- A kereket nem tudtuk sosem megforgatni pl. zacskoban bent, es erosen csokkent a forgas sebessege, ha folulol egy lapot tettunk egesz kozel. Ez inkabb a hoaralmas hipotezist magyarazza, mint az elektromagnesest.

Előzmény: Zyx (18)