Munchausen Creative Commons License 2000.09.11 0 0 906
Az ördög és a gabonakörök

Teltek múltak a hetek azóta, hogy Józsi bácsi elkártyázta a halál kaszáját. A faluban az élet a szokásos mederben folyt. Az emberek kijártak a mezôkre dolgozni, utánaa kocsmákba verekedni, Józsi bácsi pedig unatkozott. Igaz elfogott néhány betyárt, néhány tolvajt, idônként kaszával kergette el a földekrôl a garabonciásokat, de mindez nem jelentett olyan különösebb szellemi szórakozást. Egy nap, amikor Józsi bácsi egy ivóverseny megnyerése után, - amikor a fél falu férfilakosságát az asztal alá itta, sokan emlegetik azt a szégyenteljes napot amikor egy ismeretlen életkorú öregember lepipálta ivásban a falu legjobbjait, de ez másik történet- szóval otthon az említett verseny után otthon épp esti imáját tartotta, hirtelen egy villámlás következtében Piri néni akit csak mindenki Pii néninek hív, mert a vénboszorkánynak már nincsenek fogai és nemtudja rendesen megértteni magát az emberekkkel és senki sem jön rá hogy a pii az tulajdonképpena Piri egy alakja - egy villám belecsapott Gazsi nevu tehenébe, utána egy gyors zápor földigáztatta a hazafelé igyekvô kapásokat és egyébeket, egy hatalmas villanással egy alak jelent meg Józsi bácsi házának ajtaja elôtt. Józsi bácsit a káromkodásokat hallva megelégedés töltötte el. Na legalábbaz a mocskos dög nem fogja lelegelni a mérges orchide agyujteményemet, hogy aztán fizethessem a bírónak a rádióaktív tej okozta károkat. Hirtelen az ajtó szélesre tárult és egy alak tunt fel a küszöbön. Alakja kis jóindulattal volt embernek nevezhetô. A lábán paták voltak. A kezein szépen pedikurözött körmök. Fején szarvak. Orrából, ami leginkább egy disznóéra emlékeztetett egy karika lógott ki. Széles mellkasát egy I love Techno felirat díszítette. A lábaira egy Lee felirattal ellátott parasztgatyát húzott. Az alak egy villámlás közepette tett egy lépést utána a homlokátfogva hátralépett. - Ááá, azt a mindenit. - mondta - Józsibátyám mér' nem tudja magasabbra építenia bejáratot. Az ember mindíg bezúzza a homlokát, ha belép. - Ez egy fajta riasztórendszer. Automatikusan leütia betörôt, de marhákat is szoktak a henteslegények itt átvezetni. Nade kedves garabonciás barátom miért jöttél hozzám? Szerintem már így is elég emberinek nézel ki. - Áh, most nem azért jöttem Józsi bácsi. Most valami sokkal fontosabb miatt. Valami mindig lenyomja a gabonát és mindig fel kell állítanom egyenként, mert nem akarom hogy az emberek pánikba essenek és menekülni kezdjenek - mondta a garabonciás. Józsibácsi már rájött hogy a rettegett gabonakörökkel van dolga.
Miután egy egész estét egy holland vagy valami ilyesmi nemzetiségu úrral töltötte egy pöcegödörben összezárva, elég sokat megtudott ezekrôl a dolgokról. Elképzelte, hogy milyen lenne az, ha Pista, az egyik barátja, aki mindig a termésrôl panaszkodik, hogy nem tudja betakarítani elég gyorsan, egy antigravitációs traktorral learatná az egész táblát. Vagy ha Gazsi, a tehén, rakétasebességgel kétszer annyi radioaktív tejet adna, egy adag hormontól. Összeborzadva megrázta a fejét és a garabonciásra nézett, aki épp az állánlévô gyapjat próbálta leborotválni Józsi bácsi villanyborovájával. De amikor rájött, hogy a rossz végét használjaés megcsapta a házi akkumulátorból jövô áram, akkor inkább letett ezenirányú próbálkozásáról. Józsi bácsi pedig felkapta öreg korához képest fiatalosan a kaszáját és lehajolt a komondorjához. - Leonardo el akarsz velem jönnni egy kis kalandra? - kérdezte. Erre a kutya felállt és képennyalta Józsibácsit. - Tehát jön - mondta Józsi bácsi. - Nem veszel észre rajtam valamit? - kérdezte a garabonciás. - Szép a frizurád, Alkar - mondta Józsi bácsi. - Mást nem? - kérdezte csalódottan Alkar. - Nem. - Nem csíped a patkóm? - kérdezte- Dehogynem, csak mutasd meg. - mondta Józsi bácsi. Erre a garabonciás felemelte patáját, ami ezüstszögekkel volt kiverve és kis csillagok voltak rajta. - Hadd lássam csak - Józsi bácsi közelebbhúzta a lábat a szeméhez, mire szerencsétlen Alkar úgymond pofára esett. Józsi bácsi pedig kaszáját a földre ejtve hétféle irányban megcsavarta Alkar lábait. Miután már szerencsétlen Alkar lába szinte élettelenül függött, Józsi bácsi ezt mondta. - Szép, de induljunk. Nem állhatunk itt egész éjjel. - azzal a garbonciás felugrott és Józsi bácsival és a kutyával karöltve elindultak a tett színhelye felé. * - Ez az. - mondta a garabonciás, amikor a búzamezô széléhez érkeztek. A garabonciás majdnem a mezô közepén állt, míg Józsibácsi a tábla szélérôl figyelt. - Mért nem jössz be Józsi bácsi? - kérdezte Alkar. - Hát én úgy hallottam hogy ezek a körök veszélyesek. - mondta Józsi bácsi. A garabonciás úgy ugrott ki a körbôl, mint akit megcsíptek. - Ha megvizsgálni nem tudjuk, akkor mit csináljunk? - kérdezte. - Hát, mivel a sugárzás mindenhol ugyanúgy hat, én azt javaslom, hogy várjuk meg amíg megérkeznek. - mondta Józsi bácsi, azzal letelepedett a földre és pipázni kezdett. A garabonciás eddig úgy próbálta levágni a haját, hogy közben a szarvait se sértse meg, de amikor kishíján levágta a saját fejét, mert nem tudni miért, de a nyakánál kezdte. Nemsokára bealkonyodott és megjelentek az elsô csillagok. Hirtelen az egyik csillag mozogni kezdett. Józsi bácsi úgy tippelt repülô, de mivel akkor a légi kivilágításnak írmagját se ismerték, kivéve Nagysömjödén, ahol a Kerutaky cigányt úgy dobta ki a felesége a házból egy átivott éjszaka után, hogy annak a kezében volt a lámpása. És így a szomszéd vályújába esett. Egy ideig mindenki azt hitte hogy tud repülni, de miután többször is ledobálták a templom toronytetejérôl, inkább letettek róla. A fényesség egyre közeledett hozzájuk. Nemsokára az alakját is láthatták. Csészealj alakú volt, a tetején pedig valami irányítófülke lehetett. Szép simán ereszkedett rá a gabonára. A garabonciás csak némán a fejéhez kapott, tudta a feladat fontosabb. Nemígy Józsi bácsi kutyája, aki felugrott és elkezdett ugatni. Az ufó rémülten menekült onnan. Ez megismétlôdött még néhányszor, mire Józsi bácsi megunta és a kutyát otthon kikötötte. Végül az ötödik éjszakán sikerrel jártak. Az ufó közvetlen közelükben landolt. Józsi bácsi pedig felállt és odasétált, mire az ufó ajtaja kinyílt és egy magas szôke lény lépett ki az ajtón. - Üdvözlet földlakó - mondta. - Üdvözlet urlakó - mondta Józsi bácsi - Miért szálltok le mindíg pont a mi mezônkön? - Ez hosszabb tárgyalást igényel - mondta a lény. - Gyere be. A lény Józsi bácsit átvezette bizonyos folyosókon és alagutakon, mire egy terembe értek. Ahol a berendezést néhány pult és szék adta. A lény leültette Józsi bácsit az egyik székre, ô pedig a másikra ült. - A nevem Tra hukk nok - mondta a lény, miközben Józsi bácsi fejére egy sisakot erôsítettek. - A tied pedig a képernyô szerint Józsi bácsi, vagy Kovács József, de most melyik az igazi neved? - A második, de mindenki csak Józsi bácsinak hív. Miért szálltok le mindíg a földünkön? - kérdezte Józsi bácsi, miközben a hajó veszélyes ívben oldalra dôlt és mindent és mindenkit aki nem volt rögzítve, a szoba másik végébe sodort, utána megint a másikvégébe egy újabb dôlés alkalmával. Kôzben pedig Józsi bácsi és az ufó jól elbeszélgettek és megegyeztek egy újabb találkozóban. * - Na mi volt? - kérdezte a garabonciás. - Hát többet nem szállnak itt le, azt megígérték. - mondta Józsi bácsi - U'gyhogy márcsak ma kell egyengetned a szálakat, de szerintem le is arathatod, már épp eléggé megérett, meg egyébként túl alacsony a népszeruségi indexed a faluban - mondta Józsi bácsi, mire a garabonciásartca elkomorult. - A micsodám? - kérdezte felháborodva. - Nem fontos. Na szóval amíg aratsz, elmesélheted nekem miért hívnak téged Alkarnak. - Hát - mondta a garabonciás, - azért mert én vagyok a titkár. Az igazgatót Felkarnak, a vezért pedig Vezérkarnak hívják.- Aha - mondta Józsi bácsi - De igazán elkezdhetnéd learatni a termést. Mit szólnak majd a falusiak, ha nem aratod le? - a garbonciás pedig elkezdte learatnia termést. Józsi bácsi pedig hazaballagotta jól megérdemelt pihenéséért.