szilvatövis Creative Commons License 2025.10.30 0 0 68559

Ha a megújulók kerülnek szóba, hajlamosak vagyunk az ellátásbiztonságra fókuszálni az időjárásfüggőség miatt.

A fogyasztás-termelés egyensúly fenntartásának problémája azonban nem a megújulók megjelenésével kezdődött.

A nagy zsinóráramtermelő erőművek hasonló terhet rónak a rendszeroperátorokra és a VER többi résztvevőjére. Két oka is van, a változó fogyasztás követése és a termeléskiesés tartalékokkal történő áthidalása.

 

Meg kell barátkozni a gondolattal, hogy az ellátásbiztonságot továbbra sem a megújulók, nem is az atomerőművek, hanem a gyorsan igénybe vehető tartalék kapacitások adják. Ha például Paks két blokkja is áll, akkor az 1 GW zsinóráramot 5 GW egyéb termelő kapacitással kell kipótolni a csúcsfogyasztásunk fedezéséhez, eddig is, ezután is.

 

Ennek a tartalék kapacitásnak a nap 24 órájában készenlétben kell állnia vállalva, hogy a rendelkezésre állása és a termelése is drágább, mint az alap/megújulós erőműveké!

 

A megújulók tehát nem ezt hivatottak kiváltani, hanem az olcsó, fenntartható termelésbe tudnak besegíteni az időjárás függvényében.

Az eddigiek alapján érthetővé válik, hogy a tárolás önmagában nem ellátásbiztonsági kérdés, tárolók nélkül is köszöni, de el van a VER, tárolással olcsóbbá, versenyképesebbé lehet tenni.

A tárolás a megújulók felhasználhatóságát képes javítani, de ez piaci, gazdasági kérdés. Ott van létjogosultsága, ahol a hagyományos termeléssel képes versenyezni. Ez manapság reálisan a másodperc alattitól az órás időtartamig terjed. Hamarosan gazdaságos lesz a napszakokon belüli termelés-fogyasztás kiegyenlítés is, de nem tovább.

 

A nagy időléptékű tárolásnak van egy egyszerű elvi akadálya ami nem fizikai, hanem piaci probléma.

Ha építek egy kis tárolót ami a napon belüli balanszírozásban vesz részt, akkor akár napi tíz ciklusban is részt vehet a tároló, gyorsan megtérülhetnek a ciklusokban amortizálódó beruházási költségek.

Ha építek egy másik tárolót amit évente egyszer töltök fel, sütök ki, akkor a teljes beruházási költség néhány ciklusra terhelődik, biztosan nem lesz piacképes az eszköz által tárolt energia.

Nincs tehát létjogosultsága az évszakos tárolásnak közvetlen formában.

Van megoldása a problémának, egyrészt az évszakosan kiegyensúlyozott megújulós termelés, a maradéknak a hidrogén/metán konverzió, nem véletlenül terelődik a figyelem erre felé.