"A zeng, zsong, hang, bong, kong--- mind rezeg"
Maradjunk már annyiban szerintem, hogy minden hang rezeg.)) A hangok rezgések eleve.)) Tehát ez nem lehet magyarázat, sem indoka bármiféle megkülönböztetésnek, mert bármely hang mechanikai hullámként terjedő rezgés. Bármiféle -ONG nélkül is, a KUKORICA dologra is igaz ugyanannyira.))
Már érted miről beszélek, remélem. Ehhez nem kell --ONG, anélkül is minden rezeg ami hangokból áll és kiejtjük.
Viszont INGÁS vagyis INOG-ás fogalma kevésbé értelmezhető a ZSONG és mondjuk a BONG szóban már, az egész kifejezésünk a hangutánzásról szól, a kezdőmássalhangzók ezen szavakban még a szokásosnál is meghatározóbb, hiszen maga a kezdőhang lesz a hallható valóságunk, amellyel szerintem elég nehéz is volna vitatni.
INOG : "bizonytalanul áll, ide-oda mozog, hajladozik " ------ nagyjából így értelmezendő. Viszont a fentieknél elég egyértelműen a hangzásokat nevezi meg, hangeffektekről van szó.
De amúgy a szó vég eléggé a gyakorító igeképzésre hajaz már megjelenésében is. Ismerhetünk ma olyan -OG végű szavakat, amelyeknek még megtalálni az --ONG párját is régebbről. Kérdés hogy miért van azoknál kétféle ebből.
De erre is lehet magyarázat, ha megnézzük az -OG stb. gyakorítóképzős szavainkat, túlnyomórészt hangutánzó gyökérelemekre tevődik rá, és maguk a szavak is nagyrészt direkt hangutánzóak: ZÖR-ÖG ,CSÖR-ÖG, CSOB-OG, DOB-OG stb. rengeteg írható. Például a CSÖRÖG szót ritkán megtalálni CSÖRÖNG formában is, egyező jelentéssel. Elképzelhető hogy az -OG formák már rövidült alakok.
Amit írsz, az a része jó ezekkel kapcsolatosan : REMEG, RENG, RÁNG, RING, RENGET, RÁNGAT, RINGAT, ezek etimológiailag nyilvánvalóan azonos csoportba tartozó szavak lesznek. De ezt nem keverhetjük bele a ZSONG szóba, ami nyilvánvalóan a hangjelenséget nevezi meg...