kitadimanta Creative Commons License 2025.03.25 0 0 5023

"a két hangosak  meg még attól nem lesznek egyhangúak, mert kimondhatóság  okán  kényelmi okokból egyre is rövidülhet néha."

A dolog fordítva van. Nem a kéthangú rövidült le egyhangúra, hanem az egyhangú bővült kettőre. A magánhangzók csak a kiejtést segítik.

 

"HŰVÖS  szóból HŰS  is  lett."

Lehet, hogy így van, de ennek ellent mond, hogy a legkorábbi írott emlékekben is már a rövid változat szerepelt: hiusud (hűsöd?) illetve huuus, mindkettő 1211-ből, és csak később, 1470-ből hívességet. - Írja az UESz a 'hűvös' szócikkben.

A 'hűs' szócikkben:

A hűs szó először csak 1748-ben jelenik meg huͤs alakban. Azonban, a 'hűvös' eredeti alakja az előbbi szócikkben hius, vagy huuus. Erre illett volna odafigyelni a szerkesztőknek...

 

Van egy másik jelentése is a HŰ gyöknek (több nincs is): hűség. Ennek is érdemes a nyomába eredni:

Ez a szó személynevekben maradt fenn a legkorábbi írásokban; Nemhÿ (1135) [Nem-hű(séges), hűtlen] a 13. sz. elején. Később, 1334-ben hywseg, és  csak 1645-ben találkozunk huͤvséguͤ formulával.

Itt is a HŰ az eredeti alak.

Tehát kimondhatjuk, hogy az eredeti alak: HŰS, illetve HŰ.

 

Van itt egy másik hasonló gyök is: HŐS. Ennek jelentése:  aki nem fél semmitől, bátor, azaz forró(vérű), forró(fejű). Aki lehet HEVes is...

Régen; heus, hews.

És itt van még a HÓ is...  Régen; hou

Meg a HÍ is...  Régen; hÿua, hiu, hya...

 

Akár melyik gyököt nézzük, hovatovább mindnek van V-s alakja: hűs-hűvös, hős-heves, hós-havas, hí, hív..

Ugyanakkor mindben közös, hogy a H-t követő magánhangzó leírásában mindig szerepel az U, vagy az U hanghoz közel álló W.

 

Így arra lehet következtetni, hogy ezeknek a gyököknek volt egy harmadik hangja is, a W,  s a gyökváz így nézett ki: H_W.

Erről már korábban beszélgettünk nem sok egyetértéssel...

 

Most is csak azt tudom mondani, ennek a hangnak a kétféle közelítője az U és a V, ami okot ad a későbbi kétféle változat kialakulásához.

 

"Egyetlen már ragozott ősnyelv vált szét  ,  és  ezt  sokan így tartják  akik nem  a "hagyományos"  nyelvészetet követik.    Már az 1700-as évek végén is volt ennek képviselője, akiről tudok és írt is erről."

Az ősnyelv és a szétválás nem a ragozás, hanem az azt megelőző időre tehető. Mint írtam, a toldalékok a hangok jelentése alapján kerültek be a szavakba, ha a ragozás után váltak volna szét a nyelvek, akkor többnyire azonosak lennének a toldalékok, és más megoldás sem lenne a szókincs bővítésére, de van. Ilyenek a flektáló nyelvek, ahol a gyök hangjait változtatják, pl. angol rendhagyó igék; énekel= sing (énekel), sang (énekelt) sung (énekelt, befejezett múlt/melléknévi igenév) vagy mint a kínaiak, akik nem ismerik a toldalékolást és ragozás helyett vagy a szórenddel fejezik ki a különböző nyelvtani szerkezeteket, vagy pedig önálló nyelvtani segédszavakat, partikulákat használnak. Épp ezért itt nem találsz "magyar" toldalékokat, de gyököket igen.

A flektáló nyelvekben is van korlátozott számú toldalék, mint pl. a latinban: canto (énekelek) cantas (énekelsz) cantando (énekelve) Ugye, a cant-as szóban lévő toldalék hasonlít a magyarra.

Ez azt mutatja, hogy a szétválás akkor történhetett, miután már elkezdődött a toldalékolás, azaz más nyelvek is használtak toldalékokat, de ezek a nyelvek idővel más utat választottak a továbbiakban a toldalékolás helyett.

 

"Az ókori leírások is a legrégebbi  népek közé teszik őseinket,  akik  bizony egyértelműen  beszéltek  is ,  akkor meg minden lehetősége adott hogy  ez  a nyelv akár a magyar lehessen."

Ezzel egyet tudok érteni, azzal a megjegyzéssel, hogy más népek is ugyan olyan "régiek", mint mi. A különbség annyi, hogy mi - talán túlzás nélkül mondhatom - rendkívül következetesen követtük az elkezdett toldalékolás módszerét, s ezzel egy nagyon egységes, időtálló  nyelvet sikerült létrehozni. Nota bene, a kínaiak is ezt tették, noha ott nincs toldalékolás. A germánok viszont időközben váltottak. Ha sorrendet kéne állítanom, akkor azt mondanám, hogy a kínai és a magyar már a toldalékolás előtt szétvált, a flektáló nyelvek pedig toldalékolás közben vettek új irányt.

Előzmény: Igazság80 (5018)